Helenium Loysder Wieck

Helenium 'Loysder Wieck'

záplevák 'Loysder Wieck'

Rod Helenium zahrnuje až 40 druhů, mezi které patří i Helenium autumnale, původní rodič většiny zahradních hybridů. Helenium autumnale pochází ze Severní Ameriky, kde roste na vlhkých loukách až bažinách. Na křížení zahradních hybridů se dále podílely také Helenium bigelovii, Helenium flexuosum či Helenium nudiflorum.

Hybridy mají vzpřímené, větvené lodyhy nesoucí kopinaté až elipsovité, zubaté, sytě zelené, až 15 cm dlouhé listy. V horní třetině se lodyhy větví a vytváří hustá chocholičnatá květenství. Jednotlivá květenství jsou až 5 cm velká a barevně se liší podle kultivaru. Rané kultivary začínají nakvétat v polovině července, pozdní až koncem srpna a kvetou do září.

Helenium miluje dobře propustnou avšak nevysychající půdu bohatou na živiny. Nejlépe kvete na plném slunci, ale snese i velmi lehký polostín. Kromě vysokých hybridů, které mohou potřebovat vyvázání k opoře je záplevák nenáročnou trvalkou. V roce 2010 dostal titul Trvalka sezóny.

'Loysder Wieck' má zvláštně stočené jazykovité květy do roličky, což zvýrazňuje červenohnědou až karamelovou spodní stranu plátků. Svrchní strana plátků je žlutá, ale není téměř vidět. Jazykovité květy jsou srolované zpočátku a později se rozvíjejí. Kvete velmi bohatě a dosahuje výšky 90 až 100 cm. Kultivarové jméno se skládá z vesnice, kde byl taxon objeven (Loysder) a slova „Wieck“, které odkazuje na rameno větrného mlýna, jemuž se podobá květenství kultivaru 'Loysder Wieck'. Je velmi podobný kultivaru 'Wagon Wheel'.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí čekankové, septoriová listová skvrnitost, virová zelenokvětost

Potenciální škůdci: slimáci

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 90 - 100 cm

Šířka: 50 - 60 cm

Květy červenohnědé s žlutými proužky uprostřed jazykovitých květů.

Doba kvetení: srpen až září

Listy čerstvě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • Dobrá zimní struktura
  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Štěrkové záhony
  • Venkovská zahrada
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>