Helenium 'Salsa'

záplevák 'Salsa'

čeleď: Asteraceae

syn. Helenium × hybridum

Rod Helenium zahrnuje až 40 druhů, mezi které patří i Helenium autumnale, původní rodič většiny zahradních hybridů. Helenium autumnale pochází ze Severní Ameriky, kde roste na vlhkých loukách až bažinách. Na křížení zahradních hybridů se dále podílely také Helenium bigelovii, Helenium flexuosum či Helenium nudiflorum.

Hybridy mají vzpřímené, větvené lodyhy nesoucí kopinaté až elipsovité, zubaté, sytě zelené, až 15 cm dlouhé listy. V horní třetině se lodyhy větví a vytváří hustá chocholičnatá květenství. Jednotlivá květenství jsou až 5 cm velká a barevně se liší podle kultivaru. Rané kultivary začínají nakvétat v polovině července, pozdní až koncem srpna a kvetou do září.

Helenium miluje dobře propustnou avšak nevysychající půdu bohatou na živiny. Nejlépe kvete na plném slunci, ale snese i velmi lehký polostín. Kromě vysokých hybridů, které mohou potřebovat vyvázání k opoře je záplevák nenáročnou trvalkou. V roce 2010 dostal titul Trvalka sezóny.

'Salsa' patří do série kultivarů Mariachi™ Series. Květy jsou zářivě červené s jemným oranžovým žíháním zejména na bázi okvětních plátků, které obepínají tmavě hnědý střed. Kultivar 'Salsa' je cenný zejména pro bohatě větvený, hustý a kompaktní habitus, který dosahuje výšky maximálně 50 cm. Bohatě kvete od července do září. Kultivar byl introdukován holandským šlechtitelem Arie Blomem z AB-Cultivars.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 40 - 50 cm

Šířka: 40 - 60 cm

Květy tmavě červené s oranžovým žíháním a tmavě hnědým středem.

Doba kvetení: červenec až září

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí čekankové, septoriová listová skvrnitost, virová zelenokvětost

Potenciální škůdci: slimáci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • Dobrá zimní struktura
  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Štěrkové záhony
  • Venkovská zahrada
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>