Helianthus 'Lemon Queen'

slunečnice 'Lemon Queen'

čeleď: Asteraceae

Helianthus 'Lemon Queen' byl nalezen jako přírodní kříženec na středo-západě USA, nejpravděpodobněji se jedná o hybrid dvou severoamerických druhů Helianthus pauciflorus var. subrhomboideus a tzv. topinamburu Helianthus tuberosus.

Helianthus 'Lemon Queen' je vytrvalý, plně mrazuvzdorný kultivar slunečnice, který vytváří husté, bujně rostoucí, nikoliv však invazivní, trsy. I přes svou až dvoumetrovou výšku má tento kříženec pevný habitus a ve většině případů nepotřebuje vyvazovat k opoře (pouze v nadměrně živné půdě, kdy stonky rostou rychle a pletiva jsou slabší). Listy jsou kopinaté až elipčité, drsně chlupaté, sytě až tmavě zelené. Od konce července do září, mnohdy až do zámrazu, vykvétají pastelově, sírově žluté květy se žlutohnědými středy. V průměru obvykle měří okolo 5-8 cm.

Tato slunečnice vyžaduje dostatek prostoru v záhonu, jelikož dospělý trs může měřit i přes 1 metr v průměru. Hodí se do venkovských zahrádek, trvalkových záhonů i prériových výsadeb. Nejlépe prosperuje v běžné, dobře propustné půdě na plném slunci. Nedoporučuje se ji příliš hnojit či zalévat, jelikož má pak tendenci vytahovat a následně polehávat. Láká hlavně motýli a jiné opylovače, zejména v období, kdy většina trvalek už odkvétá. Hodí se výborně i k řezu do vázy, kde vydrží až 10 dní.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 180 - 200 cm

Šířka: 100 - 120 cm

Květy pastelově sírově žluté.

Doba kvetení: červenec až září

Listy sytě zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hlízenka (Sclerotinia) - houbová choroba, padlí

Potenciální škůdci: slimáci, šneci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • K řezu do vázy
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>