Heliopsis helianthoides Summer Sun

Heliopsis helianthoides var. scabra 'Summer Sun'

janeba drsná 'Summer Sun'

Heliopsis helianthoides pochází z centrální a východní části Severní Ameriky, kde běžně roste ve světlých lesích, podél křovin a na suchých stráních. Trsy v přírodě dosahují výšky až 150 cm a bohatě se větví. Vejčité až kopinaté listy měří až 15 cm, na stonku vyrůstají vstřícně a jsou tuhé, drsné, po okraji zubaté s nápadnou nervaturou. Na pevných, větvených stoncích vyrůstají jednotlivě až 8 cm široká, zlatožlutá květenství s oranžovožlutými středy. Kvete od července během celého léta a vyniká poměrně dlouhou dobou kvetení, úbory dlouho drží.

Heliopsis helianthoides je nenáročná trvalka preferující svěží, dobře propustnou, živnou půdu. V chudších a sušších půdách prospívá dobře, dosahuje však nižšího vzrůstu. Nejlépe se jí daří na slunci. Doporučuje se odstraňovat odkvetlá květenství, jelikož se janeba velmi aktivně vysévá a znaky rodičovského kultivaru se nepřenáší spolehlivě na potomstvo.

var. scabra se od var. helianthoides, která je v zahradách méně používána, rozezná díky drsně chlupatým stonkům a listům.

'Summer Sun' nebo také 'Sommersonne' je kompaktní kultivar dosahující výšky mezi 90 až 120 cm. Květenství jsou zářivě žlutá s oranžovožlutými středy; původně jednoduchá, ale dnes se pod tímto názvem prodávají i poloplné formy.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 90 - 120 cm

Šířka: 60 - 90 cm

Květy zlatožluté s oranžovožlutými středy.

Doba kvetení: červenec až září

Listy sytě zelené.

Habitus keříčkovitý, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • K řezu do vázy
  • Ke zplanění
  • Na sušení
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Štěrkové záhony
  • Venkovská zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>