Helleborus niger Joshua

Helleborus niger 'HGC Joshua'

čemeřice černá 'HGC Joshua'

Helleborus niger pochází z jižní části střední Evropy (Švýcarsko, jižní Rakousko, jižní Německo, Slovinsko, Chorvatsko a severní Itálie). Roste zde v horských lesích až do klečového pásma (okolo 1900 m. n. m.), občasně lze čemeřici černou nalézt i na otevřených travnatých svazích.

Vytváří řidší trs tmavých, stálezelených, kožovitých listů, které jsou děleny do 7 až 9 úkrojků často v horní třetině zubatých. Ještě během zimních měsíců, skrz sněhovou pokrývku vykvétají čistě bílé, až 8 cm široké, ploché květy se žlutozeleným středem a žlutými tyčinkami. Šíří se krátkými podzemními oddenky. Celá rostlina je silně jedovatá.

Jedná se o poměrně krátkověkou trvalku, jejíž pěstování není úplně snadné. Vyžaduje hlubokou, dobře propustnou, avšak ne suchou, zásaditou půdu bohatou na organickou složku. Doporučuje se na podzim vydatně mulčovat. Stanoviště preferuje spíše polostinné. Je relativně náchylná k černé listové skvrnitosti.

'HGC Joshua' patří do skupiny kultivarů HGC - Helleborus Gold Collection (angl. Zlatá kolekce čemeřic), vyšlechtěné Josephem Heugerem v Německu na počátku tohoto tisíciletí. Kultivar 'HGC Joshua' patří mezi nejranější čemeřice, nakvétá již koncem listopadu a v průběhu prosince. Vyznačuje se kompaktním, vzpřímeným habitem a čistě bílými květy, které jsou nasazeny více zpříma (vertikálně), tudíž pro jejich obdivování nemusíte nutně na kolena. Na trh byl uveden v roce 2007.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: černá listová skvrnitost čemeřice

Potenciální škůdci: mšice, slimáci, šneci

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Krátkověké trvalky, Trvalky

Výška: 25 - 30 cm

Šířka: 30 - 45 cm

Květy čistě bílé se zelenožlutým středem.

Doba kvetení: leden až prosinec

Listy tmavě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • K řezu do vázy
  • Ke zplanění
  • Okraj keřových výsadeb
  • Podrostové výsadby
  • Přírodní zahrada
  • Venkovská zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>