Hemerocallis Kwanso

Hemerocallis fulva 'Kwanso'

denivka plavá 'Kwanso'

Hemerocallis fulva pravděpodobně pochází z Číny a Japonska, avšak nikdy nebyli nalezeni divoce rostoucí jedinci (pouze zplanělé, sterilní triploidní formy). Tento druh hojně zplaněl v Evropě a místy i u nás pomocí odnožujících oddenků. Do Evropy byla introdukována pravděpodobně v první polovině 16. století.

Denivka plavá vytváří trs na zimu zatahujících, svěže zelených listů, které jsou výrazně složené podél středního žebra (tvořící průřez tvaru "V"). Vnější listy se obloukovitě sklání, vnitřní rostou vzpřímeně. Až metr vysoké květní lodyhy nesou velké množství rezavooranžových až nahnědlých květů s tmavě červeným okem a okvětními plátky výrazně stočenými nazpět.

Hemerocallis fulva není na stanoviště příliš náročnou trvalkou, po etablování jsou její trsy velmi dlouhověké, naopak nemá ráda časté přesazování. Nejlépe se jí daří v humózní, dobře propustné půdě, která nevysychá. Preferuje plné slunce, ale snese i bloudivý stín, kde zpravidla méně kvete.

'Kwanso' je plnokvětá forma známá již od roku 1712, která je často zaměňována či ztotožňována s velmi podobným plnokvětým kultivarem H. fulva 'Flore Pleno'. Pěstitelé i botanici se přou o rozdílech těchto dvou, ale protože se jedná o velmi staré formy, je těžké rozhodnout. Jeden z názorů uvádí, že 'Kwanso' má menší květy s méně okvětními plátky (tzv. double květy), kdežto 'Flore Pleno' má květy větší s větším počtem plátků označované jako triple květy (ztrojený počet plátků). Navíc 'Kwanso' by měl tvořit nižší, širší trs listů a 'Flore Pleno' má listy více vzpřímeně rostoucí. Trsy listů na zimu zatahují. Květy jsou oranžovohnědé s tmavě hnědočerveným okem a okvětními plátky silně stočenými nazpět.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hnědá listová pruhovitost, hniloba krčku a stonku, listová skvrnitost, rzi

Potenciální škůdci: bejlomorky, mšice, roztočíci, slimáci, šneci, třásněnky

Charakteristika

Kategorie: Dlouhověké trvalky, Trvalky

Výška: 90 - 120 cm

Šířka: 60 - 90 cm

Květy oranžovohnědé.

Doba kvetení: červenec

Listy svěže zelené.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada