Heuchera 'Caramel'

dlužicha 'Caramel'

čeleď: Saxifragaceae

Okolo 40 druhů tohoto rodu pochází ze strání a skal Severní Ameriky, avšak jen zřídka je lze nalézt v zahradách, kde hrají prim kultivary, kterých je dnes přes 400 a stále přibývají nové.

Kultivary rodu Heuchera mohou mít poměrně odlišné nároky na světlo i půdu – dost záleží na druzích, ze kterých byly odvozeny, což často není úplně lehké dohledat. Obecně by se dalo shrnout, že potřebuje dobře propustnou půdu, lehkou půdu s příměsí písku, bohatou na humus. Nejlépe se dlužichám daří v lehkém polostínu či na slunci s přistíněním zejména během nejparnější části dne, na plném slunci může docházet k popálení listů. Stínomilnější jsou kultivary s příměsí H. villosa, více slunce naopak snášejí dlužichy s nápadnými karmínovými květy, které značí příbuznost H. sanguinea. Kultivary se zkadeřenými listy mají rády více vlhka.

Některé dlužichy mají tendenci vytvářet jakýsi „kmínek“, který odspodu vyholuje, dřevnatí a rostliny nevypadají dobře. Tomu lze předejít seříznutím brzy na jaře, rostliny poté obrazí a nasadí nové, pěkně vybarvené listy. Hodí se jako obruba polostinného záhonu či podsadba na okapové linii stromů či keřů.

'Caramel' zdobí světle karamelové listy v různých odstínech žlutooranžové až světle hnědé se spodní stranou výrazně purpurovou. Ne příliš nápadné květy jsou drobné, čistě bílé až krémové. U kultivaru 'Caramel' je uváděna vyšší odolnost k horkým a vlhkým létům díky jednomu z rodičů (Heuchera villosa). Jedná se o velmi vitální kultivar, který byl nalezen v roce 2002 jako náhodný semenáček v Hantay, Francie manželkou známého šlechtitele Thierryho Delabroye.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 30 - 40 cm

Šířka: 35 - 45 cm

Květy čistě bílé až krémové.

Doba kvetení: červen až červenec

Listy karamelově oranžové.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: lalokonosec rýhovaný

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>