Heuchera 'Chocolate Ruffles'

dlužicha 'Chocolate Ruffles'

čeleď: Saxifragaceae

Okolo 40 druhů tohoto rodu pochází ze strání a skal Severní Ameriky, avšak jen zřídka je lze nalézt v zahradách, kde hrají prim kultivary, kterých je dnes přes 400 a stále přibývají nové.

Kultivary rodu Heuchera mohou mít poměrně odlišné nároky na světlo i půdu – dost záleží na druzích, ze kterých byly odvozeny, což často není úplně lehké dohledat. Obecně by se dalo shrnout, že potřebuje dobře propustnou půdu, lehkou půdu s příměsí písku, bohatou na humus. Nejlépe se dlužichám daří v lehkém polostínu či na slunci s přistíněním zejména během nejparnější části dne, na plném slunci může docházet k popálení listů. Stínomilnější jsou kultivary s příměsí H. villosa, více slunce naopak snášejí dlužichy s nápadnými karmínovými květy, které značí příbuznost H. sanguinea. Kultivary se zkadeřenými listy mají rády více vlhka.

Některé dlužichy mají tendenci vytvářet jakýsi „kmínek“, který odspodu vyholuje, dřevnatí a rostliny nevypadají dobře. Tomu lze předejít seříznutím brzy na jaře, rostliny poté obrazí a nasadí nové, pěkně vybarvené listy. Hodí se jako obruba polostinného záhonu či podsadba na okapové linii stromů či keřů.

'Chocolate Ruffles' vytváří zhruba 40 cm široký trs vínově čokoládových, na rubu načervenale purpurových, po okraji zkadeřených listů dosahujících až 12 cm délky. Květní stonky dorůstají výšky až 70 cm a nesou drobné bílé kvítky s vínovými kalichy. Pochází z americké dílny Terra Nova Nurseries v Oregonu, jejíž zakladatel Dan Heims stál na počátku šlechtitelského boomu dlužich.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 24 - 25 cm

Šířka: 40 cm

Květy krémově bílé s tmavě purpurovými kalichy.

Doba kvetení: červen

Listy bordó až vínově čokoládové.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: lalokonosec rýhovaný

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • K řezu do vázy
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby