Heuchera Marmelade

Heuchera 'Marmalade'

dlužicha 'Marmalade'

Okolo 40 druhů tohoto rodu pochází ze strání a skal Severní Ameriky, avšak jen zřídka je lze nalézt v zahradách, kde hrají prim kultivary, kterých je dnes přes 400 a stále přibývají nové.

Kultivary rodu Heuchera mohou mít poměrně odlišné nároky na světlo i půdu - dost záleží na druzích, ze kterých byly odvozeny, což často není úplně lehké dohledat. Obecně by se dalo shrnout, že potřebuje dobře propustnou půdu, lehkou půdu s příměsí písku, bohatou na humus. Nejlépe se dlužichám daří v lehkém polostínu či na slunci s přistíněním zejména během nejparnější části dne, na plném slunci může docházet k popálení listů. Stínomilnější jsou kultivary s příměsí H. villosa, více slunce naopak snášejí dlužichy s nápadnými karmínovými květy, které značí příbuznost H. sanguinea. Kultivary se zkadeřenými listy mají rády více vlhka.

Některé dlužichy mají tendenci vytvářet jakýsi "kmínek", který odspodu vyholuje, dřevnatí a rostliny nevypadají dobře. Tomu lze předejít seříznutím brzy na jaře, rostliny poté obrazí a nasadí nové, pěkně vybarvené listy. Hodí se jako obruba polostinného záhonu či podsadba na okapové linii stromů či keřů.

'Marmalade' vytváří široké trsy měřící až 40 cm v průměru, dosahující výšky okolo standardních 20 cm. V květu měří až 40 cm. Je větší a vitálnější než podobný kultivar 'Amber Waves'. Z mladých, červenopurpurových listů se vyvíjí až 8 cm dlouhé, po okrajích zvlněné, bronzově oranžové listy s tmavším, lehce purpurovým rubem. Květy jsou malé, hnědočervené. Pochází z americké dílny Terra Nova Nurseries v Oregonu, jejíž zakladatel Dan Heims stál na počátku šlechtitelského boomu dlužich.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: lalokonosec rýhovaný

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 20 cm

Šířka: 40 cm

Květy hnědočervené.

Doba kvetení: květen až červen

Listy karamelové až bronzové s tmavěji purpurovým rubem.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • K řezu do vázy
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby