Hosta 'Antioch'

bohyška, funkie 'Antioch'

čeleď: Hostaceae

syn. 'Moerheim', 'Spinners'

Rod Hosta čítá zhruba 40 druhů, které pochází z Japonska, Korei, a Číny. Celosvětově existuje více než 6000 kultivarů a šlechtění je stále aktivní. Hosty jsou pěstovány zejména pro jejich dekorativní listy, které mohou, v závislosti na kultivaru, dosahovat výšky od 8 do 100 cm.

Vždy větší počet květů vyrůstá na stonku, který může být od 30 do 200 cm dlouhý. Doba kvetení je velmi krátká. Některé květy mohou být vonné. Bohyšky začínají kvést v červnu (H. sieboldiana, H. tokudama a jejich kultivary), většina host pak kvete v červenci a srpnu, v září a říjnu nasazují květy H. longipes, H. longissima a jejich kultivary.

Hosty jsou nepostradatelnými trvalkami pro stinná stanoviště v zahradě, cenné jako půdopokryvné, pro osázení nádob i do stinného perenového rabata. Nejlépe se jim daří v polostínu nebo řídkém stínu s 1 až 2 hodinami slunečního svitu denně. Půda pro bohyšky by měla být svěží až vlhká, nevysýchavá s vysokým podílem organické hmoty, nejlépe opadaného listí nebo kompostu.

'Antioch' původ tohoto kultivaru, prodávaného během let pod různými názvy, je datován až do 20. let, kdy byl vyšlechtěn Cynthiou Tompkins. Trsy dosahují výšky až 60 cm a šířky okolo 90 cm. Svěže zelené listy mají nepravidelné, zhruba 3 cm široké lemování, které je zpočátku hráškově zelené a s postupem sezóny mění v žlutý a později krémově bílý okraj. Levandulové květy jsou sterilní a objevují se v červenci. Kultivar 'Antioch' je často zaměňován za Hosta fortunei 'Albomarginata', oproti které má však protáhlejší a špičatější listy a širší lemování.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 50 - 60 cm

Šířka: 75 - 90 cm

Květy světle levandulové.

Doba kvetení: červenec

Listy svěže zelené s krémově bílým okrajem.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: háďátka, lalokonosec rýhovaný, myši, slimáci, šneci, srny, zajíci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Podrostové výsadby
  • Venkovská zahrada