Hosta Blue Angel

Hosta 'Blue Angel'

bohyška, funkie 'Blue Angel'

Rod Hosta čítá zhruba 40 druhů, které pochází z Japonska, Korei, a Číny. Celosvětově existuje více než 6000 kultivarů a šlechtění je stále aktivní. Hosty jsou pěstovány zejména pro jejich dekorativní listy, které mohou, v závislosti na kultivaru, dosahovat výšky od 8 do 100 cm.

Vždy větší počet květů vyrůstá na stonku, který může být od 30 do 200 cm dlouhý. Doba kvetení je velmi krátká. Některé květy mohou být vonné. Bohyšky začínají kvést v červnu (H. sieboldiana, H. tokudama a jejich kultivary), většina host pak kvete v červenci a srpnu, v září a říjnu nasazují květy H. longipes, H. longissima a jejich kultivary.

Hosty jsou nepostradatelnými trvalkami pro stinná stanoviště v zahradě, cenné jako půdopokryvné, pro osázení nádob i do stinného perenového rabata. Nejlépe se jim daří v polostínu nebo řídkém stínu s 1 až 2 hodinami slunečního svitu denně. Půda pro bohyšky by měla být svěží až vlhká, nevysýchavá s vysokým podílem organické hmoty, nejlépe opadaného listí nebo kompostu.

'Blue Angel' je jedna z nejlepších velkých "modrých" bohyšek vůbec. Dosahuje majestátních rozměrů (až 80 cm výšky a 170 cm šířky), což je výrazně víc než většina kultivarů skupiny Elegans, do které patří. 'Blue Angel' má sivě modrošedé, srdčité listy s lehce zvlněnými okraji, které se od pevného, vzpřímeného řapíku obloukovitě ohýbají dolů až ke špičce. Sterilní, bílé květy s nádechem do lila se tyčí ve výšce až 120 cm nad trsem listů. Kultivar je odolný vůči slimákům a šnekům. 'Blue Angel' byl introdukován slavným šlechtitelem host Paulem Adenem v roce 1986.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: háďátka, lalokonosec rýhovaný, myši, srny, zajíci

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 70 - 80 cm

Šířka: 140 - 170 cm

Květy bílé s nádechem do lila.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy matně modrošedé.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Podrostové výsadby
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>