Hosta 'Blue Cadet'

bohyška, funkie 'Blue Cadet'

čeleď: Hostaceae

Rod Hosta čítá zhruba 40 druhů, které pochází z Japonska, Korei, a Číny. Celosvětově existuje více než 6000 kultivarů a šlechtění je stále aktivní. Hosty jsou pěstovány zejména pro jejich dekorativní listy, které mohou, v závislosti na kultivaru, dosahovat výšky od 8 do 100 cm.

Vždy větší počet květů vyrůstá na stonku, který může být od 30 do 200 cm dlouhý. Doba kvetení je velmi krátká. Některé květy mohou být vonné. Bohyšky začínají kvést v červnu (H. sieboldiana, H. tokudama a jejich kultivary), většina host pak kvete v červenci a srpnu, v září a říjnu nasazují květy H. longipes, H. longissima a jejich kultivary.

Hosty jsou nepostradatelnými trvalkami pro stinná stanoviště v zahradě, cenné jako půdopokryvné, pro osázení nádob i do stinného perenového rabata. Nejlépe se jim daří v polostínu nebo řídkém stínu s 1 až 2 hodinami slunečního svitu denně. Půda pro bohyšky by měla být svěží až vlhká, nevysýchavá s vysokým podílem organické hmoty, nejlépe opadaného listí nebo kompostu.

'Blue Cadet' je rychle rostoucí kultivar, který vytváří husté, kompaktní trsy dosahující výšky pouze okolo 40 cm. Do šířky se ovšem rozrůstá až 90 cm. Sivě modrozelené listy jsou po okrajích jemně zvlněné. Levandulově purpurovofialové květy se objevují v červenci vysoko nad trsem listů. Kultivar 'Blue Cadet' je velmi podobný kultivaru 'Tokudama', od kterého se však liší menšími listy a purpurovějšími květy. Tento populární hybrid Hosta nakaiana byl na trh uveden známým šlechtitelem Paulem Adenem v roce 1974.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 35 - 40 cm

Šířka: 70 - 90 cm

Květy levandulově purpurovofialové.

Doba kvetení: červenec

Listy matně modrozelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: háďátka, lalokonosec rýhovaný, myši, slimáci, šneci, srny, zajíci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Podrostové výsadby