Hosta Choko Nishiki

Hosta 'Choko Nishiki'

bohyška, funkie 'Choko Nishiki'

Rod Hosta čítá zhruba 40 druhů, které pochází z Japonska, Korei, a Číny. Celosvětově existuje více než 6000 kultivarů a šlechtění je stále aktivní. Hosty jsou pěstovány zejména pro jejich dekorativní listy, které mohou, v závislosti na kultivaru, dosahovat výšky od 8 do 100 cm.

Vždy větší počet květů vyrůstá na stonku, který může být od 30 do 200 cm dlouhý. Doba kvetení je velmi krátká. Některé květy mohou být vonné. Bohyšky začínají kvést v červnu (H. sieboldiana, H. tokudama a jejich kultivary), většina host pak kvete v červenci a srpnu, v září a říjnu nasazují květy H. longipes, H. longissima a jejich kultivary.

Hosty jsou nepostradatelnými trvalkami pro stinná stanoviště v zahradě, cenné jako půdopokryvné, pro osázení nádob i do stinného perenového rabata. Nejlépe se jim daří v polostínu nebo řídkém stínu s 1 až 2 hodinami slunečního svitu denně. Půda pro bohyšky by měla být svěží až vlhká, nevysýchavá s vysokým podílem organické hmoty, nejlépe opadaného listí nebo kompostu.

'Choko Nishiki' zdobí zlatožluté listy s nepravidelným, zeleným okrajem, při nedostatku slunečního světla se v létě zbarvují do světle zelena. Listy se na jaře objevují později než je u host běžné. Trsy listů dosahují výšky až 55 cm. Hodně světle levandulové květy se ční ve výšce až 100 cm. Kultivar 'Choko Nishiki' byl nalezen jako divoký semenáček Hosta montana v Japonsku a je prakticky identický s kultivarem 'On Stage'.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: háďátka, lalokonosec rýhovaný, myši, slimáci, šneci, srny, zajíci

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 50 - 55 cm

Šířka: 60 - 75 cm

Květy velmi světle levandulové.

Doba kvetení: červenec

Listy zlatavě žluté s nepravidelným, zeleným okrajem.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby