Hosta Fortunei Obscura

Hosta 'Fortunei Obscura'

bohyška, funkie 'Fortunei Obscura'

Rod Hosta čítá zhruba 40 druhů, které pochází z Japonska, Korei, a Číny. Celosvětově existuje více než 6000 kultivarů a šlechtění je stále aktivní. Hosty jsou pěstovány zejména pro jejich dekorativní listy, které mohou, v závislosti na kultivaru, dosahovat výšky od 8 do 100 cm.

Vždy větší počet květů vyrůstá na stonku, který může být od 30 do 200 cm dlouhý. Doba kvetení je velmi krátká. Některé květy mohou být vonné. Bohyšky začínají kvést v červnu (H. sieboldiana, H. tokudama a jejich kultivary), většina host pak kvete v červenci a srpnu, v září a říjnu nasazují květy H. longipes, H. longissima a jejich kultivary.

Hosty jsou nepostradatelnými trvalkami pro stinná stanoviště v zahradě, cenné jako půdopokryvné, pro osázení nádob i do stinného perenového rabata. Nejlépe se jim daří v polostínu nebo řídkém stínu s 1 až 2 hodinami slunečního svitu denně. Půda pro bohyšky by měla být svěží až vlhká, nevysýchavá s vysokým podílem organické hmoty, nejlépe opadaného listí nebo kompostu.

Hosta fortunei (či Hosta 'Fortunei') je různými autory uváděna jako druh, jinými jako kultivar, jelikož nikdy nebyla nalezena ve volné přírodě. Nejspíše se jedná o křížence či sport z druhů dovezených z Japonska v 19. stol. Světlo světa spatřila již v roce 1876.

'Fortunei Obscura' vytváří úhledné, středně vysoké trsy dosahující výšky okolo 60 až 70 cm. Sivozelené až lehce namodralé listy jsou na bázi srdčité a na povrchu relativně hluboce rýhované. Světle levandulové květy se objevují od konce července do poloviny srpna.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: háďátka, lalokonosec rýhovaný, myši, slimáci, šneci, srny, zajíci

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 60 - 70 cm

Šířka: 70 - 80 cm

Květy pastelově světle levandulové.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy sivozelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
  • Venkovská zahrada