Hosta Gold Standard

Hosta 'Gold Standard'

bohyška, funkie 'Gold Standard'

Rod Hosta čítá zhruba 40 druhů, které pochází z Japonska, Korei, a Číny. Celosvětově existuje více než 6000 kultivarů a šlechtění je stále aktivní. Hosty jsou pěstovány zejména pro jejich dekorativní listy, které mohou, v závislosti na kultivaru, dosahovat výšky od 8 do 100 cm.

Vždy větší počet květů vyrůstá na stonku, který může být od 30 do 200 cm dlouhý. Doba kvetení je velmi krátká. Některé květy mohou být vonné. Bohyšky začínají kvést v červnu (H. sieboldiana, H. tokudama a jejich kultivary), většina host pak kvete v červenci a srpnu, v září a říjnu nasazují květy H. longipes, H. longissima a jejich kultivary.

Hosty jsou nepostradatelnými trvalkami pro stinná stanoviště v zahradě, cenné jako půdopokryvné, pro osázení nádob i do stinného perenového rabata. Nejlépe se jim daří v polostínu nebo řídkém stínu s 1 až 2 hodinami slunečního svitu denně. Půda pro bohyšky by měla být svěží až vlhká, nevysýchavá s vysokým podílem organické hmoty, nejlépe opadaného listí nebo kompostu.

'Gold Standard' patří mezi jedny z nejpopulárnějších host vůbec a dala základ mnoha sportům jako například 'Moonlight' či 'Striptease'. Kultivar 'Gold Standard' vyšlechtila Pauline Banyai v Michiganu, USA v roce 1976 jako sport Hosta 'Fortunei Hyacinthina' (syn. Hosta fortunei var. hyacinthina). Velké, srdčité, ploché listy se na jaře objevují později než je u host běžné. Zpočátku jsou limetkově zelené, později se barví do zlatožluté a dále až do pergamenově béžové se sytě zeleným okrajem. Může být těžké najít pro tento kultivar vhodné místo, jelikož na přímém slunci se mohou krémově bílé středy popálit a naopak v příliš hlubokém stínu zůstávají limetkově zelené a nevybarvují do žluta. V červenci vykvétají na 105 cm dlouhých stoncích levandulově fialové květy.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: háďátka, lalokonosec rýhovaný, myši, slimáci, šneci, srny, zajíci

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 50 - 55 cm

Šířka: 70 - 90 cm

Květy levandulově fialovopurpurové.

Doba kvetení: červenec

Listy zlatožluté až pergamenově béžové se sytě zeleným okrajem.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>