Hosta 'Gypsy Rose'

bohyška, funkie 'Gypsy Rose'

čeleď: Hostaceae

Rod Hosta čítá zhruba 40 druhů, které pochází z Japonska, Korei, a Číny. Celosvětově existuje více než 6000 kultivarů a šlechtění je stále aktivní. Hosty jsou pěstovány zejména pro jejich dekorativní listy, které mohou, v závislosti na kultivaru, dosahovat výšky od 8 do 100 cm.

Vždy větší počet květů vyrůstá na stonku, který může být od 30 do 200 cm dlouhý. Doba kvetení je velmi krátká. Některé květy mohou být vonné. Bohyšky začínají kvést v červnu (H. sieboldiana, H. tokudama a jejich kultivary), většina host pak kvete v červenci a srpnu, v září a říjnu nasazují květy H. longipes, H. longissima a jejich kultivary.

Hosty jsou nepostradatelnými trvalkami pro stinná stanoviště v zahradě, cenné jako půdopokryvné, pro osázení nádob i do stinného perenového rabata. Nejlépe se jim daří v polostínu nebo řídkém stínu s 1 až 2 hodinami slunečního svitu denně. Půda pro bohyšky by měla být svěží až vlhká, nevysýchavá s vysokým podílem organické hmoty, nejlépe opadaného listí nebo kompostu.

'Gypsy Rose' vyniká krémově žlutým (v létě až krémově bílým) středem listu, který je jasně ohraničený širokým, tmavě zeleným okrajem. Na předělu mezi středem a tmavým okrajem se může objevovat čistě bílé tenké pruhování. Trsy listů dosahují výšky okolo 40 cm. Nad nimi se v červenci trčí až 60 cm vysoké, levandulově fialové květy. 'Gypsy Rose' je sport z kultivaru 'Striptease', od kterého se liší méně bujným vzrůstem a zářivěji žlutým středem listu. Kultivar byl uveden na trh v roce 1997 americkou školkou Winterberry Farms.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 30 - 40 cm

Šířka: 60 cm

Květy světle levandulové.

Doba kvetení: červenec

Listy krémově žluté s tmavě zeleným okrajem.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: háďátka, lalokonosec rýhovaný, myši, slimáci, šneci, srny, zajíci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>