Hosta Hanky Panky

Hosta 'Hanky Panky'

bohyška, funkie 'Hanky Panky'

Rod Hosta čítá zhruba 40 druhů, které pochází z Japonska, Korei, a Číny. Celosvětově existuje více než 6000 kultivarů a šlechtění je stále aktivní. Hosty jsou pěstovány zejména pro jejich dekorativní listy, které mohou, v závislosti na kultivaru, dosahovat výšky od 8 do 100 cm.

Vždy větší počet květů vyrůstá na stonku, který může být od 30 do 200 cm dlouhý. Doba kvetení je velmi krátká. Některé květy mohou být vonné. Bohyšky začínají kvést v červnu (H. sieboldiana, H. tokudama a jejich kultivary), většina host pak kvete v červenci a srpnu, v září a říjnu nasazují květy H. longipes, H. longissima a jejich kultivary.

Hosty jsou nepostradatelnými trvalkami pro stinná stanoviště v zahradě, cenné jako půdopokryvné, pro osázení nádob i do stinného perenového rabata. Nejlépe se jim daří v polostínu nebo řídkém stínu s 1 až 2 hodinami slunečního svitu denně. Půda pro bohyšky by měla být svěží až vlhká, nevysýchavá s vysokým podílem organické hmoty, nejlépe opadaného listí nebo kompostu.

'Hanky Panky' je sport kultivaru 'Striptease' introdukovaný na trh v roce 2004 Hansem Hansenem. Velmi zajímavá kresba na listech se mění v průběhu roku. Na jaře jsou listy sytě tmavě zelené s širokým, světle pastelově limetkovým až zlatavým okrajem a tenkým skoro bílým proužkem mezi těmito zónami. V průběhu sezóny se okraj mění v krémově bílý se světlým zeleným přelivem. V polovině léta vykvétají ve výšce asi 60 cm levandulově světle fialové květy. Trs listů dosahuje výšky okolo 35 cm a rozrůstat se může do šířky až 80 cm.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: háďátka, lalokonosec rýhovaný, myši, slimáci, šneci, srny, zajíci

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 30 - 35 cm

Šířka: 60 - 80 cm

Květy světle levandulové.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy tmavě zelené s pastelově světle limetkovým okrajem a tenkým, téměř bílým proužkem mezi nimi.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby