Hosta 'June'

bohyška, funkie 'June'

čeleď: Hostaceae

Rod Hosta čítá zhruba 40 druhů, které pochází z Japonska, Korei, a Číny. Celosvětově existuje více než 6000 kultivarů a šlechtění je stále aktivní. Hosty jsou pěstovány zejména pro jejich dekorativní listy, které mohou, v závislosti na kultivaru, dosahovat výšky od 8 do 100 cm.

Vždy větší počet květů vyrůstá na stonku, který může být od 30 do 200 cm dlouhý. Doba kvetení je velmi krátká. Některé květy mohou být vonné. Bohyšky začínají kvést v červnu (H. sieboldiana, H. tokudama a jejich kultivary), většina host pak kvete v červenci a srpnu, v září a říjnu nasazují květy H. longipes, H. longissima a jejich kultivary.

Hosty jsou nepostradatelnými trvalkami pro stinná stanoviště v zahradě, cenné jako půdopokryvné, pro osázení nádob i do stinného perenového rabata. Nejlépe se jim daří v polostínu nebo řídkém stínu s 1 až 2 hodinami slunečního svitu denně. Půda pro bohyšky by měla být svěží až vlhká, nevysýchavá s vysokým podílem organické hmoty, nejlépe opadaného listí nebo kompostu.

'June' je velice povedený sport kultivaru 'Halcyon'. Listy se zlatožlutými středy a širokými, modrozelenými okraji, které místy překrývají světlý střed a vytváří olivově sivozelené žíhání, vyrůstají v kompaktním, nízkém trsu vysokém zhruba 40 cm. V průběhu sezóny může střed lehce zezelenat do limetkové barvy. Pro nejlepší vybarvení se doporučuje tento kultivar vysadit do polostínu. Jako jedna z mála host snese i slunnou polohu, aniž by došlo k popálení listů. Od uvedení na trh v roce 1991 si kultivar 'June' získal několik ocenění, například britské AGM či Hosta of the Year 2001 (angl. Hosta Roku 2001) od americké společnosti American Hosta Growers (angl. Američtí Pěstitelé Host). Mezi významné kvality patří i jistá odolnost proti slimákům a šnekům.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 35 - 40 cm

Šířka: 75 - 90 cm

Květy světle levandulové.

Doba kvetení: srpen

Listy zlatožluté s modrozeleným okrajem a světle olivově zeleným žíháním.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: háďátka, lalokonosec rýhovaný, myši, srny, zajíci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Podrostové výsadby
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>