Hosta Orange Marmalade

Hosta 'Orange Marmalade'

bohyška, funkie 'Orange Marmalade'

Rod Hosta čítá zhruba 40 druhů, které pochází z Japonska, Korei, a Číny. Celosvětově existuje více než 6000 kultivarů a šlechtění je stále aktivní. Hosty jsou pěstovány zejména pro jejich dekorativní listy, které mohou, v závislosti na kultivaru, dosahovat výšky od 8 do 100 cm.

Vždy větší počet květů vyrůstá na stonku, který může být od 30 do 200 cm dlouhý. Doba kvetení je velmi krátká. Některé květy mohou být vonné. Bohyšky začínají kvést v červnu (H. sieboldiana, H. tokudama a jejich kultivary), většina host pak kvete v červenci a srpnu, v září a říjnu nasazují květy H. longipes, H. longissima a jejich kultivary.

Hosty jsou nepostradatelnými trvalkami pro stinná stanoviště v zahradě, cenné jako půdopokryvné, pro osázení nádob i do stinného perenového rabata. Nejlépe se jim daří v polostínu nebo řídkém stínu s 1 až 2 hodinami slunečního svitu denně. Půda pro bohyšky by měla být svěží až vlhká, nevysýchavá s vysokým podílem organické hmoty, nejlépe opadaného listí nebo kompostu.

'Orange Marmalade' je sport kultivaru 'Paul’s Glory', který byl vyhlášen 1999 Hosta of the Year (angl. Bohyška roku 1999) americkou společností American Hosta Growers Association. Byl vyšlechtěn Bobem Solbergem a v roce 2002 uveden na trh. Listy kultivaru 'Orange Marmalade' raší světle zelené, sbalené v toulcích, které se velmi rychle rozvíjí, aby odhalily zlatavě žluté středy s nádechem do oranžova, lemované sytě zeleným okrajem. S postupem léta se střed listů barví až do pergamenově bílé a okraje zůstávají kontrastně tmavě zelené. Trsy dosahují výšky okolo půl metru, ale do šířky se rozrůstají až 1 m. Světle levandulové květy se objevují v červenci a srpnu.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: háďátka, lalokonosec rýhovaný, myši, slimáci, šneci, srny, zajíci

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 50 - 60 cm

Šířka: 75 - 100 cm

Květy světle levandulové.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy zlatavě oranžové se zelenými okraji.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>