Hosta 'Paradise Island'

bohyška, funkie 'Paradise Island'

čeleď: Hostaceae

Rod Hosta čítá zhruba 40 druhů, které pochází z Japonska, Korei, a Číny. Celosvětově existuje více než 6000 kultivarů a šlechtění je stále aktivní. Hosty jsou pěstovány zejména pro jejich dekorativní listy, které mohou, v závislosti na kultivaru, dosahovat výšky od 8 do 100 cm.

Vždy větší počet květů vyrůstá na stonku, který může být od 30 do 200 cm dlouhý. Doba kvetení je velmi krátká. Některé květy mohou být vonné. Bohyšky začínají kvést v červnu (H. sieboldiana, H. tokudama a jejich kultivary), většina host pak kvete v červenci a srpnu, v září a říjnu nasazují květy H. longipes, H. longissima a jejich kultivary.

Hosty jsou nepostradatelnými trvalkami pro stinná stanoviště v zahradě, cenné jako půdopokryvné, pro osázení nádob i do stinného perenového rabata. Nejlépe se jim daří v polostínu nebo řídkém stínu s 1 až 2 hodinami slunečního svitu denně. Půda pro bohyšky by měla být svěží až vlhká, nevysýchavá s vysokým podílem organické hmoty, nejlépe opadaného listí nebo kompostu.

'Paradise Island' je sport z kultivaru 'Fire Island' objevený Holanďanem Marcem Fransenem a později v roce 2008 introdukován do kultury Naylorem Creekem. Středně velký kultivar disponuje zlatožlutými listy brzy na jaře, lemovanými tmavě zeleným okrajem, kontrast se postupem roku smazává a na vrcholku léta je střed listu spíše limetkově až světle zelený. Velmi atraktivním prvkem 'Paradise Island' jsou vínově červené řapíky, jejichž barva se rozpíjí až do báze listu a kontrastuje se světle zelenou čepelí. V polovině léta vykvétá levandulově světle fialovými květy ve výšce až 60 cm.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 30 - 40 cm

Šířka: 60 - 75 cm

Květy světle levandulové.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy limetkově zelené až žlutavé s tmavě zeleným lemováním a vínově červenou bází.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: háďátka, lalokonosec rýhovaný, myši, slimáci, šneci, srny, zajíci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby