Hosta 'Patriot'

bohyška, funkie 'Patriot'

čeleď: Hostaceae

Rod Hosta čítá zhruba 40 druhů, které pochází z Japonska, Korei, a Číny. Celosvětově existuje více než 6000 kultivarů a šlechtění je stále aktivní.Hosty jsou pěstovány zejména pro jejich dekorativní listy, které mohou, v závislosti na kultivaru, dosahovat výšky od 8 do 100 cm.

Vždy větší počet květů vyrůstá na stonku, který může být od 30 do 200 cm dlouhý. Doba kvetení je velmi krátká. Některé květy mohou být vonné. Bohyšky začínají kvést v červnu (H. sieboldiana, H. tokudama a jejich kultivary), většina host pak kvete v červenci a srpnu, v září a říjnu nasazují květy H. longipes, H. longissima a jejich kultivary.

Hosty jsou nepostradatelnými trvalkami pro stinná stanoviště v zahradě, cenné jako půdopokryvné, pro osázení nádob i do stinného perenového rabata. Nejlépe se jim daří v polostínu nebo řídkém stínu s 1 až 2 hodinami slunečního svitu denně. Půda pro bohyšky by měla být svěží až vlhká, nevysýchavá s vysokým podílem organické hmoty, nejlépe opadaného listí nebo kompostu.

'Patriot' je tetraploidní sport z 'Francee'. Listy zhruba 20 x 15 cm velké, zelené s nepravidelným, 1 až 2,5cm širokým lemem, který je zpočátku krémově žlutý a postupem léta se mění v čistě bílou. Purpurově levandulové květy se objevují koncem července. 'Patriot' byl vyhlášen americkou společností American Hosta Growers Association (angl. Asociace amerických pěstitelů host) bohyškou roku 1997. Rok uvedení na trh 1991.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 30 - 50 cm

Šířka: 50 - 70 cm

Květy purpurově levandulové.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy sytě zelené s nepravidelným, širokým bílým lemováním.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: háďátka, lalokonosec rýhovaný, myši, slimáci, šneci, srny, zajíci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>