Hosta Phyllis Campbell

Hosta 'Phyllis Campbell'

bohyška, funkie 'Phyllis Campbell'

Rod Hosta čítá zhruba 40 druhů, které pochází z Japonska, Korei, a Číny. Celosvětově existuje více než 6000 kultivarů a šlechtění je stále aktivní. Hosty jsou pěstovány zejména pro jejich dekorativní listy, které mohou, v závislosti na kultivaru, dosahovat výšky od 8 do 100 cm.

Vždy větší počet květů vyrůstá na stonku, který může být od 30 do 200 cm dlouhý. Doba kvetení je velmi krátká. Některé květy mohou být vonné. Bohyšky začínají kvést v červnu (H. sieboldiana, H. tokudama a jejich kultivary), většina host pak kvete v červenci a srpnu, v září a říjnu nasazují květy H. longipes, H. longissima a jejich kultivary.

Hosty jsou nepostradatelnými trvalkami pro stinná stanoviště v zahradě, cenné jako půdopokryvné, pro osázení nádob i do stinného perenového rabata. Nejlépe se jim daří v polostínu nebo řídkém stínu s 1 až 2 hodinami slunečního svitu denně. Půda pro bohyšky by měla být svěží až vlhká, nevysýchavá s vysokým podílem organické hmoty, nejlépe opadaného listí nebo kompostu.

'Phyllis Campbell' vytváří zhruba 120 cm široké trsy, které dosahují výšky okolo 70 cm. Střed listu je krémově až slonovinově žlutobílý se zelenou žilnatinou a nepravidelným, sivě tmavě zeleným okrajem. Dekorativní panašování však mizí s teplými letními dny a zbarvuje se do skvrnitě mdle zelené (často označováno jako typ panašování 'Fortunei Albopicta'). Kvete od poloviny července do srpna velmi světle levandulovými až téměř bílými květy. Kultivar 'Phyllis Campbell' byl na trh uveden v roce 1988 společností British Hosta and Hemerocallis Society a je téměř identický s kultivary 'Sharmon' či 'Gene Summers'.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: háďátka, lalokonosec rýhovaný, myši, slimáci, šneci, srny, zajíci

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 60 - 75 cm

Šířka: 110 - 130 cm

Květy světle levandulové až téměř bílé.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy krémově žlutobílé překryté zelenou žilnatinou s tmavě zeleným okrajem.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
  • Venkovská zahrada