Hosta plantaginea var. grandiflora

bohyška jitrocelová var. grandiflora

čeleď: Hostaceae

syn. var. japonica

Hosta plantaginea pochází z Číny, kde roste v podrostu dřevin. Tento druh byl prvním, který byl introdukován na Západ – semena Hosta plantaginea zaslal francouzský konzul z Macao do pařížských zahrad Jardin des Plantes mezi lety 1784 a 1789. Velmi rychle se stala oblíbenou a hojně vysazovanou trvalkou.

Bohyška jitrocelová má středně velký, široký habitus, který dosahuje výšky okolo 50 cm. Listy jsou zářivě světle zelené až limetkově žlutozelené, lesklé až voskové svrchu a světleji zelené naspodu. Vyznačují ve svou velikostí až 30 cm. Tvar je oválný s hluboce vykrojenou srdčitou bází a protáhlou špičkou. Navíc má hluboce vryté podélné žilky. Kvete poměrně pozdě, až v srpnu. Čistě bílé květy vykvétají v noci a krásně voní. Hosta plantaginea má největší květy ze všech host, jednotlivé trubky jsou dlouhé až 13 cm, a také je to jediný vonný druh.

Hosta plantaginea vyžaduje vlhčí půdu bohatou na organickou složku, která je však dobře propustná. Vlhkost je klíčová především v průběhu léta. Nejlépe roste v polostínu s pouze několika hodinami přímého slunečního svitu denně, snese ale poměrně hodně slunce a tepla (oproti jiným hostám). Poměrně hodně trpí na slimáky a šneky, kteří její měkké listy často vyhledávají.

var. grandiflora někdy také označována jako var. japonica, jelikož pochází z Japonska, má užší a více zvlněný list. Habitus je rozvolněnější a ne tak úhledný jako u základního druhu. Také květní plátky jsou užší a květy delší a větší.

Nároky na pěstování

Polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Dlouhověké trvalky, Trvalky

Výška: 40 - 60 cm

Šířka: 50 - 70 cm

Květy čistě bílé.

Doba kvetení: srpen až září

Listy zářivě světle zelené až limetkově žlutozelené.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: lalokonosec rýhovaný, slimáci, šneci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Vonné trvalky
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>