Hosta Sharmon

Hosta 'Sharmon'

bohyška, funkie 'Sharmon'

Rod Hosta čítá zhruba 40 druhů, které pochází z Japonska, Korei, a Číny. Celosvětově existuje více než 6000 kultivarů a šlechtění je stále aktivní. Hosty jsou pěstovány zejména pro jejich dekorativní listy, které mohou, v závislosti na kultivaru, dosahovat výšky od 8 do 100 cm.

Vždy větší počet květů vyrůstá na stonku, který může být od 30 do 200 cm dlouhý. Doba kvetení je velmi krátká. Některé květy mohou být vonné. Bohyšky začínají kvést v červnu (H. sieboldiana, H. tokudama a jejich kultivary), většina host pak kvete v červenci a srpnu, v září a říjnu nasazují květy H. longipes, H. longissima a jejich kultivary.

Hosty jsou nepostradatelnými trvalkami pro stinná stanoviště v zahradě, cenné jako půdopokryvné, pro osázení nádob i do stinného perenového rabata. Nejlépe se jim daří v polostínu nebo řídkém stínu s 1 až 2 hodinami slunečního svitu denně. Půda pro bohyšky by měla být svěží až vlhká, nevysýchavá s vysokým podílem organické hmoty, nejlépe opadaného listí nebo kompostu.

'Sharmon' patří do skupiny kultivarů Fortunei (někdy označován jako Hosta fortunei 'Sharmon'). Má oválné na bázi zakulacené, asi 20 cm dlouhé, krémové až žlutozelené listy s lehkým modrým nádechem. Listy mají na jaře zelený okraj a postupně se celé mění do zelena již v polovině léta. Trs listů je obvykle okolo 50 cm vysoký, květy dosahují až 75 cm. Kvete levandulově fialovými květy v červenci. Kultivar 'Sharmon' je podobný Hosta fortunei f. albopicta a stejně jako ta byl již překonán novým šlechtěním.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: háďátka, lalokonosec rýhovaný, myši, slimáci, šneci, srny, zajíci

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 60 - 75 cm

Šířka: 70 - 85 cm

Květy světle levandulově fialové.

Doba kvetení: červenec

Listy žlutozelené s modrým nádechem.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby