Hosta Snowden

Hosta 'Snowden'

bohyška, funkie 'Snowden'

Rod Hosta čítá zhruba 40 druhů, které pochází z Japonska, Korei, a Číny. Celosvětově existuje více než 6000 kultivarů a šlechtění je stále aktivní. Hosty jsou pěstovány zejména pro jejich dekorativní listy, které mohou, v závislosti na kultivaru, dosahovat výšky od 8 do 100 cm.

Vždy větší počet květů vyrůstá na stonku, který může být od 30 do 200 cm dlouhý. Doba kvetení je velmi krátká. Některé květy mohou být vonné. Bohyšky začínají kvést v červnu (H. sieboldiana, H. tokudama a jejich kultivary), většina host pak kvete v červenci a srpnu, v září a říjnu nasazují květy H. longipes, H. longissima a jejich kultivary.

Hosty jsou nepostradatelnými trvalkami pro stinná stanoviště v zahradě, cenné jako půdopokryvné, pro osázení nádob i do stinného perenového rabata. Nejlépe se jim daří v polostínu nebo řídkém stínu s 1 až 2 hodinami slunečního svitu denně. Půda pro bohyšky by měla být svěží až vlhká, nevysýchavá s vysokým podílem organické hmoty, nejlépe opadaného listí nebo kompostu.

'Snowden' vytváří velké trsy dosahující výšky až 80 cm a šířky okolo 120 cm. Mohutný vzrůst zdědil tento kříženec po jednom ze svých rodičů, Hosta sieboldiana (druhým je Hosta 'Fortunei Aurea'). Velké, srdčité listy jsou na svrchní straně sivě modrozelené a na spodní straně sivě šedobílé. Téměř bílé květy mají občas nádech do lila a vyrůstají na zhruba metr vysokých květních stoncích. Roste výborně i ve velkých nádobách, když má dostatečnou zálivku. Kultivar 'Snowden' byl do kultury uveden v roce 1988 Ericem Smithem, který jej pojmenoval po hoře ve Walesu.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: háďátka, lalokonosec rýhovaný, myši, slimáci, šneci, srny, zajíci

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 70 - 80 cm

Šířka: 110 - 130 cm

Květy bílé s nádechem do lila.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy sivě modrozelené na rubu sivě šedobílé.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Dobrá textura, forma
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Podrostové výsadby
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>