Hosta Stiletto

Hosta 'Stilletto'

bohyška, funkie 'Stilletto'

Rod Hosta čítá zhruba 40 druhů, které pochází z Japonska, Korei, a Číny. Celosvětově existuje více než 6000 kultivarů a šlechtění je stále aktivní. Hosty jsou pěstovány zejména pro jejich dekorativní listy, které mohou, v závislosti na kultivaru, dosahovat výšky od 8 do 100 cm.

Vždy větší počet květů vyrůstá na stonku, který může být od 30 do 200 cm dlouhý. Doba kvetení je velmi krátká. Některé květy mohou být vonné. Bohyšky začínají kvést v červnu (H. sieboldiana, H. tokudama a jejich kultivary), většina host pak kvete v červenci a srpnu, v září a říjnu nasazují květy H. longipes, H. longissima a jejich kultivary.

Hosty jsou nepostradatelnými trvalkami pro stinná stanoviště v zahradě, cenné jako půdopokryvné, pro osázení nádob i do stinného perenového rabata. Nejlépe se jim daří v polostínu nebo řídkém stínu s 1 až 2 hodinami slunečního svitu denně. Půda pro bohyšky by měla být svěží až vlhká, nevysýchavá s vysokým podílem organické hmoty, nejlépe opadaného listí nebo kompostu.

'Stiletto' je bujný kultivar, který se ochotně rozrůstá díky svým podzemním výběžkům, a proto se hodí třeba jako obruba záhonů. Nad zemí vytváří okolo 30 cm vysoké, kompaktní trsy velmi úzkých, dlouze protažených tmavě zelených listů se zvlněnými, čistě bílými okraji. Zvonkovité, světle levandulové květy s fialovými proužky a bílými okraji vyrůstají na zhruba 60 cm dlouhých stoncích. Kultivar byl vyšlechtěn známým šlechtitelem bohyšek, Paulem Adenem a na trh se dostal v roce 1987.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: háďátka, lalokonosec rýhovaný, myši, slimáci, šneci, srny, zajíci

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 30 cm

Šířka: 30 - 45 cm

Květy světle levandulové s tmavěji fialovými proužky a bílými okraji.

Doba kvetení: červenec

Listy sytě zelené s čistými, bílými okraji.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
  • Venkovská zahrada