Hosta 'Sum and Substance'

bohyška, funkie 'Sum and Substance'

čeleď: Hostaceae

Rod Hosta čítá zhruba 40 druhů, které pochází z Japonska, Korei, a Číny. Celosvětově existuje více než 6000 kultivarů a šlechtění je stále aktivní. Hosty jsou pěstovány zejména pro jejich dekorativní listy, které mohou, v závislosti na kultivaru, dosahovat výšky od 8 do 100 cm.

Vždy větší počet květů vyrůstá na stonku, který může být od 30 do 200 cm dlouhý. Doba kvetení je velmi krátká. Některé květy mohou být vonné. Bohyšky začínají kvést v červnu (H. sieboldiana, H. tokudama a jejich kultivary), většina host pak kvete v červenci a srpnu, v září a říjnu nasazují květy H. longipes, H. longissima a jejich kultivary.

Hosty jsou nepostradatelnými trvalkami pro stinná stanoviště v zahradě, cenné jako půdopokryvné, pro osázení nádob i do stinného perenového rabata. Nejlépe se jim daří v polostínu nebo řídkém stínu s 1 až 2 hodinami slunečního svitu denně. Půda pro bohyšky by měla být svěží až vlhká, nevysýchavá s vysokým podílem organické hmoty, nejlépe opadaného listí nebo kompostu.

'Sum and Substance' dorůstá majestátních rozměrů – až metrové výšky a v průměru měří často přes 2 metry. Roste rychle, ale k dosažení plné velikosti potřebuje několik let na adaptování. Velké, tuhé, srdčité listy vyrůstají na pevných stoncích, které jsou na bázi vínově žíhané. Na stinných stanovištích mají listy světle hráškově zelenou barvu, na slunci, které snáší lépe než běžné kultivary host, se mohou vybarvit až do žlutozelené. Na rubové straně jsou listy matně bělavé. Velmi světle levandulové až bělavé květy se objevují v polovině léta. Kultivar 'Sum and Substance' je do určité míry odolný vůči slimákům a šnekům. Na trh byl uveden již v roce 1980 známým šlechtitelem Paulem Adenem a od té doby se těší velké popularitě.

Nároky na pěstování

Slunce až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 75 - 100 cm

Šířka: 150 - 250 cm

Květy světle levandulové.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy hráškově světle zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: háďátka, lalokonosec rýhovaný, myši, srny, zajíci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Podrostové výsadby
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>