Hyacinthoides non-scripta

Hyacinthoides non-scripta

hyacintovec britský

Hyacinthoides non-scripta je domácí v západní Evropě (západní Francie, Belgie, Portugalsko, Anglie), na východě zplaňuje. Roste převážně ve světlých, opadavých lesích, na loukách a pastvinách.

Ze zásobní cibule vyrůstá na jaře 3 až 6 leskle svěže zelených, úzkých (2,5 cm), lineárních listů. Nevětvené, přímé květní lodyhy mají konce obloukovitě se sklánějící dolů a nesou až 16 zvonkovitých, světle modrých, sladce vonných květů. Kvete od dubna do května. Cibule se rychle množí a rozrůstají se tak ve velké kolonie. Ve Velké Británii jsou známy celé lesy s bylinným patrem pokrytým modrými Hyacinthoides non-scripta.

Hyacinthoides non-scripta vyžadují dostatek vláhy v průběhu zimy a jara, kdy rostou a kvetou, naopak v létě nesmí být půda příliš vlhká. Nejlépe se jim daří v půdě dobře propustné, bohaté na humus a organickou složku. Ocení mulčování listovkou. Preferují polostinné stanoviště, čím víc na východ (v Evropě) jsou pěstovány tím spíše vyžadují stinné a chladné stanoviště. Daří se jim zejména pod korunami opadavých stromů.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny, Hajničky

Výška: 30 - 40 cm

Šířka: 6 - 8 cm

Květy nebesky modré.

Doba kvetení: duben až květen

Listy leskle svěže zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • K řezu do vázy
  • Ke zplanění
  • Okraj keřových výsadeb
  • Podrostové výsadby
  • Vonné trvalky