Iris histrioides Lady Beatrix Stanley

Iris histrioides 'Lady Beatrix Stanley'

kosatec 'Lady Beatrix Stanley'

Iris histrioides pochází z oblasti středního Turecka, kde roste na horských svazích v nadmořských výškách okolo 1500 m. n. m.

Ze zásobních cibulek vyrůstají na krátkých stoncích, těsně nad zemí světle modré květy bíle kropenaté na vnějších květních plátcích navíc zdobené výrazně zářivě zlatožlutými pruhy. V době květu se teprve prodírají listy skrz půdu, takže osamocené květy naplno vyniknou. Později na jaře listy dorůstají výšky až 40 cm. Iris histrioides kvete velmi brzy zjara, zpravidla už během února či března a také poměrně brzy zatahuje. Cibulky se doporučuje vysadit na podzim (září, říjen), dokud je půda teplá, aby stihly dobře zakořenit.

Iris histrioides poroste nejlépe na slunném, v létě sušším stanovišti. Půdu preferuje dobře propustnou, písčitou, těžší půdy lze vylehčit i jemným štěrkem. Díky svým nárokům i nízkému vzrůstu se výborně hodí do skalek, ale dá se vysadit i na okraj trvalkového záhonu nebo do nádob společně s dalšími jarními efemery.

'Lady Beatrix Stanley' se pyšní světle, sytě modrými květy s bílou kresbou na vnějších květních plátcích doplněnou o zlatožlutý pruh uprostřed. Sivozelené listy se plně vyvíjí až po odkvětu. Lady Beatrix Stanley byla manželka guvernéra v indické provincii, která se po návratu do rodné Británie intenzivně věnovala šlechtění a množení jarních cibulovin, hlavně sněženek. V roce 1981 po ní byla pojmenována plnokvětá sněženka Galanthus 'Lady Beatrix Stanley'.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR1, FR2, FS1, SF1, SF2

Mrazuvzdornost USDA:
Z6 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: měkká bakteriální rhizomová hniloba kosatce

Potenciální škůdci: slimáci, šneci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny, Skalničky

Výška: 10 - 15 cm

Šířka: 8 - 10 cm

Květy světle modré bíle kropenaté s žlutými žebry.

Doba kvetení: únor až březen

Listy sivozelené až matně tmavě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Štěrkové záhony