Iris sibirica Tropical Night

Iris sibirica 'Tropic Night'

kosatec sibiřský 'Tropic Night'

Iris sibirica v přírodě roste na vlhkých loukách či rákosinových bažinách, podél rybníků a potoků. Domovinou je Evropa a západ Asie, od západní Francie po jezero Bajkal.

Trvalka vytváří husté trsy úzkých, vzpřímených, 70 cm vysokých listů mečovitého tvaru. Stonky s květy jsou obvykle o něco delší a vyčnívají nad listy. Květy jsou obvykle složeny ze tří vnitřních (vzpřímených) a ze tří vnějších (dolů obloukovitě ohnutých) okvětních plátků. Kvete obvykle v odstínech modré a fialové s bílým žilkování na bázi vnějších plátků.

Iris sibirica nejlépe roste ve vlhké půdě u vodních ploch, ale daří se mu i v záhonu, kde by však měl mít na čerstvou, kompostem obohacenou půdu, která v létě nevysychá. Tento druh kosatce vytváří podzemní oddenky a rozrůstá se do větších kolonií. Hodí se ke zplanění či do přírodních zahrad, kde může podél vodních ploch vytvářet efektní drifty.

'Tropic Night' má okvětní plátky úzké, sytě světle zelené se žlutou skvrnou a bílými žilkováním na bázi vnějších plátků. V porovnání s ostatními hybridy má květy poněkud drobné, takže se dobře hodí do přírodních kompozicí. Dorůstá výšky až 1 metr.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: B2, B3, FR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: měkká bakteriální rhizomová hniloba kosatce, plíseň šedá

Potenciální škůdci: slimáci, šneci, třásněnky

Charakteristika

Kategorie: Hlíznaté rostliny, Trvalky

Výška: 80 - 100 cm

Šířka: 60 - 80 cm

Květy sytě modré se žlutými a žilkovanými bázemi vnějších plátků.

Doba kvetení: květen až červen

Listy šedozelené

Habitus trsovitý, vzpřímený/vertikály

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Moderní design
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato