Iris Sultan Palace

Iris 'Sultan's Palace'

kosatec 'Sultan's Palace'

Iris 'Sultan's Palace' patří do skupiny bradatých kosatců (angl. bearded iris), kterou definují chlupaté "kartáčky" na vnějších okvětních plátcích, které se sklánějí dolů. U nás je tato skupina také často označována jako kartáčkaté kosatce a nebo jsou kultivary souhrnně řazeny pod hybrid Iris barbata (kosatec bradatý).

Bradaté kosatce jsou zahradnicky velmi oblíbené, což dokazuje i jejich velmi složitá historie šlechtění a množství vzniklých kultivarů (až několik desítek tisíc). Mají ztloustlé, až dřevnatějící, větvené oddenky, na jejichž koncích vyrůstají vzpřímené, tuhé, úzké, mečovité listy. Na vzpřímeném stonku vyrůstá až několik květů, které mají charakteristické, často kontrastně zbarvené kartáčky. Obvykle kvetou zhruba dva měsíce od konce dubna do června.

Obecně bradaté kosatce vyžadují dobře propustnou půdu a preferují spíše půdy zásadité (vápenité). Nesnáší zamokření a přehuštěnou výsadbu, kde trpí měkkou rhizomovou hnilobou. Doporučuje se také na podzim odstranit spadané listí v okolí oddenků.

'Sultan's Palace' se dále řadí do podkategorie vysoké bradaté kosatce (angl. TB, tall bearded), které dosahují výšky 70 až 100 cm a jejichž květy měří až 20 cm v průměru a kvetou později (konec května až červen) než nižší kultivary. 'Sultan's Palace' kvete kaštanově vínovohnědými květy s rezavožlutými kartáčky. Byl vyšlechtěn americkým specialistou na kosatce, Schreinerem, v roce 1977.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B1, B2, FR1, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: listová skvrnitost, měkká bakteriální rhizomová hniloba kosatce, plíseň šedá, viry

Potenciální škůdci: slimáci, šneci, třásněnky

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 70 - 75 cm

Šířka: 50 - 60 cm

Květy kaštanově hnědovínové s rezavožlutými kartáčky.

Doba kvetení: květen až červen

Listy sivozelené až šedavé.

Habitus trsovitý, vzpřímený/vertikály

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Štěrkové záhony
  • Venkovská zahrada