Kalimeris yomena Shogun

Kalimeris yomena 'Shogun'

japonská astra 'Shogun'

Kalimeris yomena pochází z Japonska, kde roste v otevřených, světlých lesích, ve stepích či na loukách. Ne nadarmo se jí česky říká japonská astra, našim nízkým podzimním hvězdnicím se totiž nápadně podobá.

Bohatě se větvící stonky vytváří kompaktní keřík, který se rozšiřuje svými plazivými oddenky. V průběhu léta se nad trsy objevují závěje malých, hvězdnicovitých květenství, která kvetou až do září. Terče obvykle kvetou v odstínech žluté a barva paprsku varíruje v pastelových barvách od bílé před růžovou do fialové až světle modré.

Kalimeris yomena je nenáročná na pěstování, postačí jí svěží, středně živná půda na slunci až v polostínu, kde však může méně kvést. Celkově je poměrně adaptabilní a tolerantní. Při horší cirkulaci vzduchu nebo nepřízni počasí může trpět padlím či kořenovou hnilobou. Dobře vypadá ve větších skupinách v trvalkovém záhonu či na okraji keřových skupin.

'Shogun' je vitální, velmi tolerantní kultivar. Listy na jaře raší olivově zelené se žlutým lemováním (často na okraji s nádechem do růžové), postupně se pak během léta mění v krémově bílé. Na podzim celý list barví opět do žluta. Květní úbory mají v průměru pouze 3 až 4 cm. Světle lila až fialovorůžový paprsek obepíná žlutý střed.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: kořenová hniloba, padlí

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 50 - 70 cm

Šířka: 40 - 50 cm

Květy světle fialovorůžové se žlutými středy.

Doba kvetení: červenec až září

Listy zelené s krémovým okrajem, který se na podzim vybarvuje do žluté.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, výběžkatý/odnožující

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Atraktivní pro hmyz
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>