Kniphofia 'Tawny King'

mnohokvět 'Tawny King'

čeleď: Asphodelaceae

Rod Kniphofia zahrnuje okolo 70 druhů, jejichž domovinou je převážně jižní Afrika a Madagaskar. V přírodě je lze nejčastěji najít v horách, na stráních a horských stepích.

Mnohokvět, lidově Kleopatřina jehla, vytváří trsy úzkých, dlouhých, tuhých, lesklých listů. Husté trsy mohou často vypadat neuspořádaně, jelikož dlouhé listy se hýbají v ostrém úhlu dolů. Doménou Kniphofie jsou květenství. Na vysokých, statných, vysoko nad listy vzpřímených lodyhách nese hustý hrozen trubkovitých, úzkých, dolů směřujících květů. Květenství nakvétá odspodu. Poupata mají zpravidla tmavší barvu než otevřené květy, což v postupném nakvítání činí květenství dvoubarevným.

Druhy se mezi sebou velmi ochotně kříží a to i v přírodě, proto dnes v zahradách pěstujeme převážně hybridy/kultivary.

Kniphofie nemusí být v našich podmínkách plně mrazuvzdorná, velmi záleží na kultivaru a prostředí, ve kterém je pěstována. Zejména vlhké, chladné zimy, špatně propustná půda a časté střídání mrazů s oblevami ohrožuje mnohokvět mnohem více než delší suché a chladné období.

Kniphofii se nejlépe daří v hlubokých, živných, dobře propustných půdách na plném slunci. Mulč může pomoci v létě udržet vláhu a v zimě ochránit kořeny před namrznutím. Bázi lze také ochránit před deštěm a následným uhnitím svázáním listů nad trsem.

'Tawny King' Zářivě oranžová poupata se rozvíjí v pastelově světle žluté květy. Celé květenství nesou nápadně bronzové stonky dosahující až 120 cm. Kultivar je velmi ceněný pro svou dlouhou dobu kvetení a spolehlivost v bohaté násadě květů, v našich podmínkách však může být choulostivější než ostatní kultivary, USDA zóna je uváděna Z7 (do -17,8°C).

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B1, B2, FR1, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z7 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Choulostivé trvalky, Trvalky

Výška: 100 - 120 cm

Šířka: 75 - 90 cm

Květy od sytě oranžové přecházejí do pastelově žluté.

Doba kvetení: červenec až září

Listy svěže sytě zelené.

Habitus trsovitý, vzpřímený/vertikály

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: slimáci, šneci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Štěrkové záhony
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>