Persicaria × fennica

Koenigia × fennica 'Johanniswolke'

rdesno 'Johanniswolke'

Koenigia × fennica je zahradní kříženec Koenigia alpina a Koenigia weyrichii. To je aktuální taxonomické zařazení ke konci roku 2022. Bohužel rdesna prošla za poslední roky několika změnami, a proto má tento taxon tolik synonym – původně patřil pod mnohem obsáhlejší rod Polygonum, který byl následně rozdělen na více rodů a zejména zahradní druhy rdesen se kategorizovaly pod rod Persicaria. Odtud byly některé druhy nedávno přesunuty do rodů Koenigia a Bistorta. Školkami používaný název Persicaria polymorpha je spíše synonymem Koenigia alpina.

Za nudnou a matoucí klasifikací se však skrývá trvalky plná superlativů: roste trsnatě, protože má jen velmi krátké oddenky. Má pevný habitus, který nepotřebuje vyvazovat, dosahuje až dvoumetrové výšky. Na vrcholku vykvétají obrovská krémově bílá rozvětvená květenství. Kvete dlouho od června do srpna a má intenzivní odér (někdy označovaný jako prasečí chlívek). Odkvétající květenství mění barvu do bronzově růžové a následně zdobí rostlinu červenohnědé nažky. Listy jsou svěže zelené, ty u země mohou být až 45 cm dlouhé.

Koenigia × fennica nejlépe prosperuje na slunci nebo v polostínu. Vyžaduje o poznání méně vláhy než její příbuzné z rodu Persicaria. Po etablování na stanovišti snese i přísušky. Není invazní. Dobře se kombinuje s okrasnými trávami a dalšími velkými trvalkami.

'Johanniswolke' název kultivaru se používá jako označení zahradního křížence používaného v kultuře a ponechaného po latinském přejmenování rodu.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda vlhká

Stanovištní okruhy: FR1, FR2, FR3, GR1, GR2, GR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 180 - 200 cm

Šířka: 100 - 160 cm

Květy krémově bílé.

Doba kvetení: červen až srpen

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý, keříčkovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Moderní design
  • Okrasné plodem
  • Perenové rabato