Lamprocapnos spectabilis Valentine

Lamprocapnos spectabilis 'Valentine'

srdcovka nádherná 'Valentine'

Lamprocapnos spectabilis pochází ze severní Číny a severní části Korejského poloostrova. Roste běžně ve světlých opadavých lesích a v hlubokých údolích na travnatých svazích.

Srdcovka nádherná je opravdu elegantní trvalka vytvářející kompaktní trs jemně dělených, světle zelených listů, který dosahuje výšky okolo 40 cm. Nad listovím ladně ční obloukovitě převislé lodyhy, z nichž v pravidelných odstupech visí růžovo-bílé květy ve tvaru srdce. Kvete v květnu až červnu a poměrně brzy po odkvětu zatahuje (druhá polovina léta). Brzkou dormanci lze oddálit dostatečnou závlahou v průběhu jara až na konec léta. Masité, tesákům podobné kořeny rostoucí velmi mělce nesnáší časté přesazování.

Lamprocapnos spectabilis se nejlépe daří v polostínu, ale prosperovat může i na slunci za předpokladu vlhčí půdy. Preferuje dobře propustnou, písčitou půdu s vysokým obsahem humusu a organické složky. Může být náchylná na pozdní jarní mrazíky. Hodí se do polostinných partií, na okraj stromových či keřových skupin. Rostlina obsahuje toxické alkaloidy. Květy se hodí k řezu, jelikož ve váze vydrží až 2 týdny.

'Valentine' je poměrně nový kultivar introdukovaný v roce 2011 kanadskou trvalkovou školkou Pride of Place Plants. Rašící listy mají na jaře lehký nádech do purpurova a stonky jsou tmavě purpurové až vínové. Klasické srdíčkovité květy jsou teple červené až růžovočervené s klasickým bílým středem.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: pilatky, slimáci, šneci

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 55 - 75 cm

Šířka: 50 - 75 cm

Květy teple červené až narůžověle červené a bílým středem.

Doba kvetení: duben až květen

Listy sytě zelené.

Habitus keříčkovitý, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Okraj keřových výsadeb
  • Venkovská zahrada
Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>