Leucanthemum × superbum 'Alaska'

kopretina velkokvětá 'Alaska'

čeleď: Asteraceae

syn. Chrysanthemum maximum

Původ křížence Leucanthemum × superbum, který světu v roce 1901 představil americký botanik Luther Burbank není úplně jasný. Navzdory tomu, co tvrdí Burbank dnes botanikové mají za to, že se na vzniku této kopretiny podílely jen pyrenejský druh L. maximum a portugalský L. lacustre, někteří dokonce tvrdí, že se jedná pouze o selekci z L. lacustre.

Ať už je původ jakýkoli, pevný habitus, čistě bílé květy a dlouhá doba kvetení Leucanthemum × superbum si získaly srdce nejednoho zahradníka. Tmavě sytě zelené, zubaté listy výrazně kontrastují s čistě sněhobílým paprskem, který obepíná zářivě žlutý terč. Květenství mají v průměru i přes 10 cm a jsou větší než u L. maximum. Kvete během letních prázdnin a po odkvětu ji lze seříznout, aby v září opakovaně zakvetla.

Leucanthemum × superbum nesnáší půdy přemokřené nebo příliš suché, nejlépe se jí daří ve svěžích, dobře propustných, zahradnických půdách. Miluje slunné polohy. Je poměrně krátkověká, proto pro zachování vitality a bohatého kvetení je vhodné rozdělit trsy každé 2 až 3 roky. Kopretina, tolik typická trvalka našich babiček, dostala v roce 2008 titul Trvalka sezóny.

'Alaska' je považována za jeden z nejstarších kultivarů vzešlých z původního Burbankova šlechtění počátkem 20. století. I přesto je dnes jedním ze světově nejpopulárnějších kultivarů díky velkým, čistě barevným květům, dlouhé době kvetení a vitálnímu růstu. Dosahuje výšky kolem jednoho metru. Nejčastěji se množí ze semen, semenáčky jsou velmi uniformní.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Krátkověké trvalky, Trvalky

Výška: 90 - 100 cm

Šířka: 45 - 50 cm

Květy čistě bílé se zářivě žlutým středem.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy tmavě sytě zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí, plísně, verticiliové vadnutí

Potenciální škůdci: larvy minující na listech, mšice

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
  • Přírodní zahrada
  • Venkovská zahrada
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>