Leucanthemum x superbum Banana Cream

Leucanthemum × superbum 'Banana Cream'

kopretina velkokvětá 'Banana Cream'

Původ křížence Leucanthemum × superbum, který světu v roce 1901 představil americký botanik Luther Burbank není úplně jasný. Navzdory tomu, co tvrdí Burbank dnes botanikové mají za to, že se na vzniku této kopretiny podílely jen pyrenejský druh L. maximum a portugalský L. lacustre, někteří dokonce tvrdí, že se jedná pouze o selekci z L. lacustre.

Ať už je původ jakýkoli, pevný habitus, čistě bílé květy a dlouhá doba kvetení Leucanthemum × superbum si získaly srdce nejednoho zahradníka. Tmavě sytě zelené, zubaté listy výrazně kontrastují s čistě sněhobílým paprskem, který obepíná zářivě žlutý terč. Květenství mají v průměru i přes 10 cm a jsou větší než u L. maximum. Kvete během letních prázdnin a po odkvětu ji lze seříznout, aby v září opakovaně zakvetla.

Leucanthemum × superbum nesnáší půdy přemokřené nebo příliš suché, nejlépe se jí daří ve svěžích, dobře propustných, zahradnických půdách. Miluje slunné polohy. Je poměrně krátkověká, proto pro zachování vitality a bohatého kvetení je vhodné rozdělit trsy každé 2 až 3 roky. Kopretina, tolik typická trvalka našich babiček, dostala v roce 2008 titul Trvalka sezóny.

'Banana Cream' je kompaktní kultivar s pevným habitem, který dosahuje výšky pouze okolo 45 cm. Kvete téměř nepřetržitě celé léto. Banánově žluté květy se zlatožlutým středem jsou nápadnější, jelikož mají zdvojený paprsek (počet sterilních, jazykovitých květů). Banánově žlutý paprsek s odkvétáním Hodí se do popředí trvalkových záhonů, ale šlechtitel Kevin Hurd zdůrazňuje i výbornou trvanlivost ve váze: "... i po dvou týdnech ve váze vypadaly jako v den utržení." Kultivar byl uveden na trh americkou školkou Walters Gardens v Michiganu roce 2009.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloba krčku a stonku, listová skvrnitost, padlí, plísně, verticiliové vadnutí

Potenciální škůdci: larvy minující na listech, mšice

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 30 - 45 cm

Šířka: 30 - 60 cm

Květy banánově žluté se zlatožlutým středem.

Doba kvetení: červen až srpen

Listy tmavě sytě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Do nádob
  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
  • Přírodní zahrada
  • Venkovská zahrada
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>