Leucanthemum × superbum 'Snowcap'

kopretina velkokvětá 'Snowcap'

čeleď: Asteraceae

syn. Chrysanthemum maximum

Původ křížence Leucanthemum × superbum, který světu v roce 1901 představil americký botanik Luther Burbank není úplně jasný. Navzdory tomu, co tvrdí Burbank dnes botanikové mají za to, že se na vzniku této kopretiny podílely jen pyrenejský druh L. maximum a portugalský L. lacustre, někteří dokonce tvrdí, že se jedná pouze o selekci z L. lacustre.

Ať už je původ jakýkoli, pevný habitus, čistě bílé květy a dlouhá doba kvetení Leucanthemum × superbum si získaly srdce nejednoho zahradníka. Tmavě sytě zelené, zubaté listy výrazně kontrastují s čistě sněhobílým paprskem, který obepíná zářivě žlutý terč. Květenství mají v průměru i přes 10 cm a jsou větší než u L. maximum. Kvete během letních prázdnin a po odkvětu ji lze seříznout, aby v září opakovaně zakvetla.

Leucanthemum × superbum nesnáší půdy přemokřené nebo příliš suché, nejlépe se jí daří ve svěžích, dobře propustných, zahradnických půdách. Miluje slunné polohy. Je poměrně krátkověká, proto pro zachování vitality a bohatého kvetení je vhodné rozdělit trsy každé 2 až 3 roky. Kopretina, tolik typická trvalka našich babiček, dostala v roce 2008 titul Trvalka sezóny.

'Snowcap' je kompaktní kultivar dorůstající výšky maximálně 40 cm. Díky kompaktnímu habitu lépe odolává nepřízni počasí (vítr, déšť) a nepoléhá jako některé vyšší kultivary. Jednoduché, čistě bílé květy se žlutým středem měří až 10 cm v průměru a vykvétají od července v průběhu celého léta. Kultivar 'Snowcap' byl nalezen Angličanem Alanem Bloomem jako náhodný semenáček a introdukován do kultury v roce 1978. Od té doby byl v kultuře pěstován ze semene, tudíž mohou rostliny lehce varírovat.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 40 cm

Šířka: 30 - 40 cm

Květy čistě bílé se žlutým středem.

Doba kvetení: červenec až září

Listy tmavě sytě zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloba krčku a stonku, listová skvrnitost, padlí, plísně, verticiliové vadnutí

Potenciální škůdci: larvy minující na listech, mšice

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Do nádob
  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
  • Přírodní zahrada
  • Venkovská zahrada
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>