Ligularia dentata Desdemona

Ligularia dentata 'Desdemona'

popelivka zoubkovaná 'Desdemona'

Ligularia dentata pochází z Číny, od západního Sečuánu na východ, a japonského ostrova Honšú, kde roste v křovinách, podél potoků, na lesních mýtinách a na horských loukách. Dlouze (až 60 cm) řapíkaté listy tvoří rozkladitý trs ukotvený trsovitým svazčitým kořenem. Až 30 cm velké, srdčité, po okraji vroubkované listy jsou obvykle tmavě zelené s nádechem do purpurova. Na dlouhých stoncích nese řídké chocholíky jasně oranžových, až 11 cm širokých úborů. V květu dosahuje až 150 cm. Kvete od července do srpna, někdy až do září.

Ligularia dentata nejlépe prosperuje ve vlhké, živné půdě na plném slunci či v polostínu. Odrůdy s purpurově zbarvenými listy vybarvují lépe na plném slunci, ale vyžadují dostatek vláhy i v letních měsících. Při výběru stanoviště je nutné dbát na nepřetržitý dostatek vláhy. Výborně prosperuje podél potůčků, přírodních jezírek či v místech s vysokou hladinou spodní vody. Slimáci a šneci mají velmi rádi listy popelivek!

'Desdemona' roste slaběji a kompaktněji než základní druh. Dosahuje výšky okolo jednoho metru. Mnohými autory je uváděná jako nejlepší červenolistá odrůda. Listy raší až rudohnědě, později se rozvíjí do vínovězelené na svrchní straně a sytě purpurové na rubu. Květy kontrastují s tmavými listy a purpurovými stonky svým zářivě oranžovým paprskem a sytě oranžovým středem. Vyšlechtěná v Německu Hermannem Hessem v roce 1940. Kultivar je velmi podobný kultivaru 'Othello'.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda vlhká a vodní plochy či jejich okraje

Stanovištní okruhy: FR3, GR2, GR3, WR1

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: slimáci, šneci

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 100 - 110 cm

Šířka: 70 - 90 cm

Květy oranžovozlaté s malým oranžovohnědým středem.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy leskle zelenopurpurové, na spodní straně matně pastelově purpurové.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>