Miscanthus sinensis Gold Bar

Miscanthus sinensis 'Gold Bar'

ozdobnice čínská 'Gold Bar'

Miscanthus sinensis je domácí trvalkou v Japonsku, na Taiwanu a v Číně. Roste zde v pahorkatinách na slunných svazích, ale i ve vyšších horách. V domovině kvete od srpna do října, ale v našich podmínkách určité kultivary často ani nevykvétají. Vytváří statný trs vzpřímených stonků dosahujících až 2,5 m. Listy mají ploché čepele až 2 cm široké.

V kultuře existuje mnoho kultivarů, které jsou obvykle menší než původní druh. Nejlépe se jim daří na plném slunci v dobře propustné, ne příliš suché půdě. Také mrazuvzdornost se může v rámci kultivarů lišit. U Miscanthus sinensis se uvádí spolehlivá mrazuvzdornost do -20°C, někteří autoři uvádí až -25°C. Proto je lepší najít pro Miscanthus sinensis chráněnější polohu, kde není průvan či mrazová kotlina. Výborně se hodí do trvalkových záhonů, zvláště pro svůj vertikální habitus nebo do prériových či stepních výsadeb, kde dodá divokost. Na podzim přináší zbarvení listů, které zdobí zahradu po celou zimu. Doporučuje se ostříhat až na jaře (koncem března) zhruba 15 cm nad zemí.

'Gold Bar' byl objeven jako semenáček Miscanthus sinensis 'Strictus' ve školce v severním Oregonu, USA a patentován v roce 2004. 'Gold Bar' je výjimečný svým příčným, žlutým panašováním od báze až ke špičce listu během celé sezóny. Velmi strohý, vzpřímený habitus dosahuje v dospělosti výšky až 130 cm. Roste ovšem velmi pomalu a dospělosti dosahuje mnohdy až po 8 letech. Dobře se hodí pro pěstování ve velkých nádobách. Ačkoli americké zdroje uvádí, že vykvétá na podzim, podzimní nízké teploty v našem klimatu mohou způsobit, že tato odrůda prakticky nekvete.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trávy

Výška: 100 - 130 cm

Šířka: 60 - 90 cm

Květy výrazně hnědopurpurové až vínové.

Doba kvetení: září

Listy jasně zelené s příčným žlutým panašováním.

Habitus trsovitý, vzpřímený/vertikály

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Do nádob
  • Dobrá textura, forma
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Venkovská zahrada