Miscanthus sinensis Kleine Silberspinne

Miscanthus sinensis 'Kleine Silberspinne'

ozdobnice čínská 'Kleine Silberspinne'

Miscanthus sinensis je domácí trvalkou v Japonsku, na Taiwanu a v Číně. Roste zde v pahorkatinách na slunných svazích, ale i ve vyšších horách. V domovině kvete od srpna do října, ale v našich podmínkách určité kultivary často ani nevykvétají. Vytváří statný trs vzpřímených stonků dosahujících až 2,5 m. Listy mají ploché čepele až 2 cm široké.

V kultuře existuje mnoho kultivarů, které jsou obvykle menší než původní druh. Nejlépe se jim daří na plném slunci v dobře propustné, ne příliš suché půdě. Také mrazuvzdornost se může v rámci kultivarů lišit. U Miscanthus sinensis se uvádí spolehlivá mrazuvzdornost do -20°C, někteří autoři uvádí až -25°C. Proto je lepší najít pro Miscanthus sinensis chráněnější polohu, kde není průvan či mrazová kotlina. Výborně se hodí do trvalkových záhonů, zvláště pro svůj vertikální habitus nebo do prériových či stepních výsadeb, kde dodá divokost. Na podzim přináší zbarvení listů, které zdobí zahradu po celou zimu. Doporučuje se ostříhat až na jaře (koncem března) zhruba 15 cm nad zemí.

'Kleine Silberspinne' vytváří úhledný kopulovitý trs úzkých až jehlicovitých, tmavě olivově zelených listů se středním bílým žebrem. Listy na podzim barví v tónech žluté, oranžové až do slámově béžové. Koncem srpna se nad trsem listů objevují masy "chlupatých" tmavě hnědorůžových květenství, která postupně odkvétají do hnědostříbrna. Kultivar byl vyšlechtěn německým školkařem Ernstem Pagelsem.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z6 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trávy

Výška: 120 - 150 cm

Šířka: 100 - 120 cm

Květy výrazně hnědorůžové přecházející do hnědostříbrné.

Doba kvetení: srpen až září

Listy tmavě olivově zelené s centrální bílou žilkou.

Habitus trsovitý, vzpřímený/vertikály

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Dobrá textura, forma
  • Moderní design
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>