Miscanthus sinensis Little Zebra

Miscanthus sinensis 'Little Zebra'

ozdobnice čínská 'Little Zebra'

Miscanthus sinensis je domácí trvalkou v Japonsku, na Taiwanu a v Číně. Roste zde v pahorkatinách na slunných svazích, ale i ve vyšších horách. V domovině kvete od srpna do října, ale v našich podmínkách určité kultivary často ani nevykvétají. Vytváří statný trs vzpřímených stonků dosahujících až 2,5 m. Listy mají ploché čepele až 2 cm široké.

V kultuře existuje mnoho kultivarů, které jsou obvykle menší než původní druh. Nejlépe se jim daří na plném slunci v dobře propustné, ne příliš suché půdě. Také mrazuvzdornost se může v rámci kultivarů lišit. U Miscanthus sinensis se uvádí spolehlivá mrazuvzdornost do -20°C, někteří autoři uvádí až -25°C. Proto je lepší najít pro Miscanthus sinensis chráněnější polohu, kde není průvan či mrazová kotlina. Výborně se hodí do trvalkových záhonů, zvláště pro svůj vertikální habitus nebo do prériových či stepních výsadeb, kde dodá divokost. Na podzim přináší zbarvení listů, které zdobí zahradu po celou zimu. Doporučuje se ostříhat až na jaře (koncem března) zhruba 15 cm nad zemí.

'Little Zebra' se díky svým žlutě příčně pruhovaným (panašovaným) listům velmi podobá kultivaru 'Zebrinus', který však může v květu dosahovat výšky až přes dva metry. 'Little Zebra' má vzpřímenější a kompaktnější habitus, vínové květy vykvétají ve výšce pouze okolo 130 cm. Během zimy květenství mění barvu až do světle krémové. Britské a americké prameny uvádí velmi spolehlivou a bohatou násadu květů i po chladném létě. Kultivar byl vyšlechtěn Thomasem Walshem v Michiganu a uveden na trh v roce 2002.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z6 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trávy

Výška: 120 - 130 cm

Šířka: 90 - 100 cm

Květy výrazně hnědopurpurové až vínové.

Doba kvetení: srpen až září

Listy jasně zelené s příčným žlutým panašováním.

Habitus trsovitý, vzpřímený/vertikály

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Dobrá textura, forma
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Venkovská zahrada