Miscanthus sinensis Malepartus

Miscanthus sinensis 'Malepartus'

ozdobnice čínská 'Malepartus'

Miscanthus sinensis je domácí trvalkou v Japonsku, na Taiwanu a v Číně. Roste zde v pahorkatinách na slunných svazích, ale i ve vyšších horách. V domovině kvete od srpna do října, ale v našich podmínkách určité kultivary často ani nevykvétají. Vytváří statný trs vzpřímených stonků dosahujících až 2,5 m. Listy mají ploché čepele až 2 cm široké.

V kultuře existuje mnoho kultivarů, které jsou obvykle menší než původní druh. Nejlépe se jim daří na plném slunci v dobře propustné, ne příliš suché půdě. Také mrazuvzdornost se může v rámci kultivarů lišit. U Miscanthus sinensis se uvádí spolehlivá mrazuvzdornost do -20°C, někteří autoři uvádí až -25°C. Proto je lepší najít pro Miscanthus sinensis chráněnější polohu, kde není průvan či mrazová kotlina. Výborně se hodí do trvalkových záhonů, zvláště pro svůj vertikální habitus nebo do prériových či stepních výsadeb, kde dodá divokost. Na podzim přináší zbarvení listů, které zdobí zahradu po celou zimu. Doporučuje se ostříhat až na jaře (koncem března) zhruba 15 cm nad zemí.

'Malepartus' byl vyšlechtěn známým německým odborníkem Ernstem Pagelsem v roce 1983 a dlouho byl považován za standard při poměřování novodobých kultivarů. Dodnes se tato odrůda hojně používá, ačkoli byla zřejmě překonána novými selekcemi. Vytváří až 2,1 m vysoké trsy poměrně širokých, obloukovitě převisajících, zelených listů s úzkým, bílým středním žebrem. Na podzim se listy barví do oranžovozlaté a později slámové. Vykvétá i v našich končinách koncem srpna vínovohnědými květy, které postupně odkvétají do stříbrnošedé. Trs může působit lehce rozcuchaně (nemá tak strohý habitus) díky některým naklánějícím se stonkům.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trávy

Výška: 200 - 210 cm

Šířka: 100 - 130 cm

Květy výrazně hnědopurpurové až vínové, odkvétají do stříbrnošedé.

Doba kvetení: srpen až září

Listy zelené s bílým středním žebrem.

Habitus trsovitý, vzpřímený/vertikály

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Dobrá textura, forma
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Venkovská zahrada