Miscanthus sinensis Roland

Miscanthus sinensis 'Roland'

ozdobnice čínská 'Roland'

Miscanthus sinensis je domácí trvalkou v Japonsku, na Taiwanu a v Číně. Roste zde v pahorkatinách na slunných svazích, ale i ve vyšších horách. V domovině kvete od srpna do října, ale v našich podmínkách určité kultivary často ani nevykvétají. Vytváří statný trs vzpřímených stonků dosahujících až 2,5 m. Listy mají ploché čepele až 2 cm široké.

V kultuře existuje mnoho kultivarů, které jsou obvykle menší než původní druh. Nejlépe se jim daří na plném slunci v dobře propustné, ne příliš suché půdě. Také mrazuvzdornost se může v rámci kultivarů lišit. U Miscanthus sinensis se uvádí spolehlivá mrazuvzdornost do -20°C, někteří autoři uvádí až -25°C. Proto je lepší najít pro Miscanthus sinensis chráněnější polohu, kde není průvan či mrazová kotlina. Výborně se hodí do trvalkových záhonů, zvláště pro svůj vertikální habitus nebo do prériových či stepních výsadeb, kde dodá divokost. Na podzim přináší zbarvení listů, které zdobí zahradu po celou zimu. Doporučuje se ostříhat až na jaře (koncem března) zhruba 15 cm nad zemí.

'Roland' je další z kultivarů vyšlechtěný Němcem Ernstem Pagelsem. 'Roland' je jednou z nejvyšších ozdobnic vůbec, dosahuje výšky až 2,7 m. Dlouhé, široké, zelené listy s bílým středním žebrem se obloukovitě sklání dolů. Na podzim barví do hnědooranžové a později slámově béžové. Velké množství květů se objevuje již v srpnu. Zpočátku mají květy starorůžový nádech, později barví do stříbrnošeda.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trávy

Výška: 240 - 270 cm

Šířka: 140 - 180 cm

Květy starorůžové, odkvétají do stříbrnošedé.

Doba kvetení: srpen až září

Listy zelené s bílým středním žebrem.

Habitus trsovitý, vzpřímený/vertikály

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Dobrá textura, forma
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Venkovská zahrada