Miscanthus sinensis Starlight

Miscanthus sinensis 'Starlight'

ozdobnice čínská 'Starlight'

Miscanthus sinensis je domácí trvalkou v Japonsku, na Taiwanu a v Číně. Roste zde v pahorkatinách na slunných svazích, ale i ve vyšších horách. V domovině kvete od srpna do října, ale v našich podmínkách určité kultivary často ani nevykvétají. Vytváří statný trs vzpřímených stonků dosahujících až 2,5 m. Listy mají ploché čepele až 2 cm široké.

V kultuře existuje mnoho kultivarů, které jsou obvykle menší než původní druh. Nejlépe se jim daří na plném slunci v dobře propustné, ne příliš suché půdě. Také mrazuvzdornost se může v rámci kultivarů lišit. U Miscanthus sinensis se uvádí spolehlivá mrazuvzdornost do -20°C, někteří autoři uvádí až -25°C. Proto je lepší najít pro Miscanthus sinensis chráněnější polohu, kde není průvan či mrazová kotlina. Výborně se hodí do trvalkových záhonů, zvláště pro svůj vertikální habitus nebo do prériových či stepních výsadeb, kde dodá divokost. Na podzim přináší zbarvení listů, které zdobí zahradu po celou zimu. Doporučuje se ostříhat až na jaře (koncem března) zhruba 15 cm nad zemí.

'Starlight' patří mezi jeden z nejkompaktnějších a nejnižších kultivarů. Trsy zelených, užších, sytě zelených listů s bílým středním žebrem dosahují výšky pouze okolo 80 cm a vytváří úhledné kopečky. Listy se na podzim barví do zelenopurpurové. V českých podmínkách není zcela ověřeno kvetení, ale v západní Evropě nasazují trsy velké množství béžových, sametových květů od července až do září. Kultivar byl uveden do kultury teprve v roce 2012 trvalkovou školkou Knoll Gardens. Je výsledkem dlouhodobého programu šlechtění kompaktních, bohatě kvetoucích trav. Kultivar byl vyšlechtěn selekcí ze skupiny Yakushima. Šlechtitelé z Knoll Gardens tento kultivar dokonce doporučují i pro plošné výsadby, tzv. drifty (pásy či větší plochy jednoho kultivaru).

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trávy

Výška: 70 - 90 cm

Šířka: 60 - 70 cm

Květy béžové až světle pastelově hnědé.

Doba kvetení: červenec až září

Listy sytě zelené s bílým středním žebrem.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Dobrá textura, forma
  • Moderní design
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Venkovská zahrada