Miscanthus sinensis var. condensatus Cosmopolitan

Miscanthus sinensis 'Cosmopolitan'

ozdobnice čínská 'Cosmopolitan'

Miscanthus sinensis je domácí trvalkou v Japonsku, na Taiwanu a v Číně. Roste zde v pahorkatinách na slunných svazích, ale i ve vyšších horách. V domovině kvete od srpna do října, ale v našich podmínkách určité kultivary často ani nevykvétají. Vytváří statný trs vzpřímených stonků dosahujících až 2,5 m. Listy mají ploché čepele až 2 cm široké.

V kultuře existuje mnoho kultivarů, které jsou obvykle menší než původní druh. Nejlépe se jim daří na plném slunci v dobře propustné, ne příliš suché půdě. Také mrazuvzdornost se může v rámci kultivarů lišit. U Miscanthus sinensis se uvádí spolehlivá mrazuvzdornost do -20°C, někteří autoři uvádí až -25°C. Proto je lepší najít pro Miscanthus sinensis chráněnější polohu, kde není průvan či mrazová kotlina. Výborně se hodí do trvalkových záhonů, zvláště pro svůj vertikální habitus nebo do prériových či stepních výsadeb, kde dodá divokost. Na podzim přináší zbarvení listů, které zdobí zahradu po celou zimu. Doporučuje se ostříhat až na jaře (koncem března) zhruba 15 cm nad zemí.

var. condensatus pochází z pobřeží a občasně i z hor Japonska. Je celkově robustnější a vyšší než základní druh. Také stonky jsou silnější, modrozelené u báze stejně jako širší listy na spodní straně. Var. condensatus je méně mrazuvzdorná.

'Cosmopolitan' má široké tmavě zelené listy lemované krémově bílými okraji doprovázející bílé střední žebro. Celkový vzhled se podobá kultivaru 'Cabaret', který má však panašování obrácené - bílý střed, zelené okraje. V našich podmínkách vykvétá pouze v dostatečně teplých rocích. Je řazen mezi nejlepší panašované kultivary ozdobnice. Toyoichi Aoki z Tokya jej nalezl ve 40. letech a později byl pojmenován američanem Kurtem Bluemelem.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z7 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trávy

Výška: 220 - 240 cm

Šířka: 100 - 180 cm

Květy hnědorůžové pokud stihne vykvést.

Doba kvetení: říjen až listopad

Listy tmavě zelené s krémově bílými okraji.

Habitus trsovitý, vzpřímený/vertikály

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Moderní design
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>