Monarda 'Marshall's Delight'

zavinutka 'Marshall's Delight'

čeleď: Lamiaceae

Rod Monarda zahrnuje okolo 12 druhů letniček i trvalek pocházejících převážně ve východní části Severní Ameriky. Nejčastěji je lze najít v prériích, ve vlhkých křovinách i podél místních světlých lesů. V zahradní praxi se nejčastěji pěstují kříženci, na jejichž vzniku se podílely převážně dva druhy: Monarda didyma (zavinutka podvojná) a Monarda fistulosa (zavinutka trubkovitá).

Čtyřhranný, pevný stonek nese vstřícné, aromatické, kopinaté listy se zubatým okrajem. V přírodě dosahují výšky až 1,5 m, zahradní kultivary bývají zpravidla nižší. Rostliny se velmi aktivně rozrůstají podzemními výběžky a střed trsu odumírá, proto Monarda vyžaduje rozdělení a přesazení trsů jednou za 2 až 3 roky. Na vzpřímených stoncích se od července objevují hlávkovitá květenství podepřená purpurově zbarvenými listeny, které dávají vyniknout celému soukvětí. Hlávky vyrůstají na stonku v přeslenech nad sebou a jsou složeny z dvoupyskatých, vonných květů, které působí jako magnet na motýly a opylovače. Hodí se k řezu do vázy.

Monarda vyžaduje svěží až mírně vlhčí, nevysýchající půdu na plném slunci či v mírném polostínu. M. fistulosa a její kultivary snesou větší sucho než M. didyma, která je při stresu ze sucha více náchylná k padlí. Padlí je velkým problémem zavinutek, proto je nutné zajistit dobrou cirkulaci vzduchu. Jelikož Monarda koření mělce, doporučuje se přikrýt kořeny na zimu listím, chvojím či kompostem.

'Marshall’s Delight' kvete zářivě fialovorůžovými květy se zelenými listeny, které mají nádech do purpurova. Pevné, tmavě purpurové stonky dosahují v průměru výšky okolo 80 cm. Kultivar 'Marshall’s Delight' je více rezistentní vůči padlí než starší selekce.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B1, B2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 75 - 90 cm

Šířka: 55 - 65 cm

Květy zářivě fialovorůžové.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý, výběžkatý/odnožující

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Potenciální škůdci: slimáci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá zimní struktura
  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Štěrkové záhony
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>