Muscari armeniacum 'Saffier'

modřenec arménský 'Saffier'

čeleď: Asparagaceae

Muscari armeniacum je domácí cibulovinou v Bulharsku, Řecku, Turecku a na území Kavkazu a bývalé Jugoslávie. Roste nejčastěji na travnatých svazích, a suchých místech, kamenitých a skalnatých stráních, zejména na vápencích.

Modřenec arménský vyrůstá z cibule, má 3 až 5 úzkých listů (max 1 cm široké), které vyrůstají už na podzim. Na konci květní lodyhy vyrůstá husté hroznovité květenství, které je složené z 15 – 40 drobných modrých květů. Spodní fertilní květy jsou kulaté a baňkovité, okvětní trubka je modrá a okvětní cípy světle modré až bělavé. Na vrcholu jsou sterilní květy, které jsou také modré, někdy o něco světlejší. Kvete od dubna do května.

Muscari armeniacum patří mezi nenáročné, jedny z nejbujnějších a téměř nezničitelné cibuloviny. Díky tomu si vysloužil nepříliš dobrou reputaci mezi zahradníky. Nejlépe prosperuje v propustné půdě na slunci či polostínu.

'Saffier' kvete středně modrými až fialovomodrými baňatými trubkovitými květy, které mají zelené ústí. Květy se nikdy plně nerozevírají a netvoří semena – jsou všechny sterilní. Proto se tento kultivar nešíří, květy vydrží dlouho a nezplaňuje jako původní druh. Dosahuje výšky 15-20 cm.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR1, FR2, GR1, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 15 - 20 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy středně modré se zelenými konci.

Doba kvetení: duben až květen

Listy zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Žádní závažní škůdci.

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Štěrkové záhony
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>