Narcissus cyclamineus

narcis

čeleď: Amaryllidaceae

syn. narcis bramboříkovitý (není uznaný název, pouze překlad do čeština)

Narcissus cyclamineus pochází původně z oblasti Galicie na severozápadě Španělska a severozápadní části Portugalska. Roste zde na vlhkých loukách v údolích na těžkých, kyselých půdách. V dnešní době je tento narcis ve Španělsku i Portugalsku chráněný, protože jeho počty výrazně klesly, především díky sběru a prodeji z přirozených stanovišť.

Tento druh narcisu dosahuje maximální výšky pouze 20 cm. Úzké,svěže zelené listy trávovitého vzhledu vyrůstají společně s květním stonkem, který nese vždy jeden nící, zářivě žlutý květ. Květy měří až 4,5 cm a jejich trubkovitá, úzká pakorunka je dlouze protáhlá dolů, zatímco okvětní plátky jsou úplně zvrácené nazpět stejně jako u bramboříku (Cyclamen), díky čemuž dostal tento narcis své druhové jméno. Vykvétá začátkem března.

Narcissus cyclamineus vyžaduje vlhčí, ale dobře propustné půdy s obsahem písku. Výborně poroste v kyselé půdě, naopak vůbec neprospívá v půdách vápenitých. Daří se mu na plném slunci i v polostínu opadavých stromů, kde má na jaře více světla a zároveň v létě půda vysychá, což předchází hnilobě cibulí. Tento druh narcisu se samovolně přesévá, ale trvá zhruba 4 roky než se ze semínka vyvine kvetoucí rostlinka.

Narcissus cyclamineus je rodičem celé skupiny kultivarů – Cyclamineus skupina (česky někdy bramboříkovité hybridy). Kultivary jsou většinou vyšší, zejména díky ochotě N. cyclamineus se křížit s Narcissus pseudonarcissus a jeho formami, avšak stále si zachovávají okvětní plátky zvrácené nazpět a brzké kvetení.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 12 - 20 cm

Šířka: 5 - 10 cm

Květy zářivě žluté.

Doba kvetení: březen

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná, slimáci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Sběratelské rostliny
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>