Nectaroscordum siculum

Nectaroscordum siculum

okrasný česnek

Nectaroscordum siculum pochází z jižní Evropy, od Francie na východ po Bulharsko, Turecko a Krym. Roste ve vlhkých stinných lesích a křovinách. Polohopisně se rozlišují dvě variety: var. siculum se nachází od Francie po Itálii včetně a má matné až mdlé zelenočervené květy, var. bulgaricum má květy bělavé s nádechem zelené a růžové.

Nectaroscordum siculum vytváří přízemní růžici 3 - 4 širokých (1 - 5 cm) řemenovitých, matně sivozelených listů. Svol je lysý, až 125 cm vysoký a nese vrcholový okolík květů. Květy jsou široce zvonkovité, na dlouhých stopkách, což způsobuje, že převisají dolů - tvoří takovou fontánu nebo deštník. Barevně jsou květy poměrně proměnlivé, ale vždy je přítomný krémovo-zeleno-červený odstín. Kvete v květnu až červnu společně s ostatními okrasnými česneky (někdy se řadí jako poddruh rodu Allium) nebo třeba orlíčky (Aquilegia). V pozdním létě ji zdobí vzpřímené tobolky, které se dají využít v sušených aranžmá.

Nectaroscordum siculum je nenáročná cibulovina, plně mrazuvzdorná. Nejlépe prosperuje v dobře propustných půdách, které mohou být na jaře vlhčí, ale přes léto sušší. Dobře snáší letní přísušky. Výborně se kombinuje s trvalkami okrasnými listem jako je bohyška (Hosta) nebo pelyněk (Artemisia). Listy se v Bulharsku suší a používají se jako koření.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR1, B1, B2, FR2, G1, G2

Mrazuvzdornost USDA:
Z6 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 60 - 125 cm

Šířka: 20 - 30 cm

Květy bledě zeleno-růžové.

Doba kvetení: květen až červen

Listy matně sivozelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Moderní design
  • Štěrkové záhony